خرید و فروش ارز

اگر هدفتان از خرید طلا، داشتن سرمایه است، بهتر است سکه طلا بخرید

خرید و فروش ارز

اگر هدفتان از خرید طلا، داشتن سرمایه است، بهتر است سکه طلا بخرید

۱۹ مطلب در مهر ۱۳۹۶ ثبت شده است

6f/2 (34579)

posten posten | شنبه, ۲۹ مهر ۱۳۹۶، ۱۰:۰۶ ق.ظ

6f/2 (34579)

کهکشانهای کمیاب – زیبارویان خفته

اختر شناسان ناسا به تازگی برنامه ای را ترتیب دادند تا در آن به کمک تلسکوپ اسپیتزر به بررسی نوعی از کهکشان های کمیاب و فوق العاده بپردازند . در واقعیت این اجرام خوشه های کهشانی نادری هستند که در فواصل چند ده میلیون سال نوری قرار دارند .

صدرا جزایری

این عکس ها به صورت مجازی رنگ آمیزی شده اند تا تشخیص اجزاء مختلف به تناسب فاصله در آن ها راحت تر صورت گیرد . به طور مثال ستاره های سبز رنگی که می بینید ستارگان کهکشان راه شیری هستند و در نزدیکی ما قرار دارند . نقاط آبی رنگ کهکشان هایی هستند که در زمینه ی ستاره های راه شیری به چشم می خورند . امّا چیزی که ما بدنبال آن هستیم همان نقاط خوشه ای قرمز رنگی هستند که در هر چهار تصویر مشخص هستند .

پیدا کردن این زیباهای خفته در آسمان ، کار چندان راحتی نیست . تیم تحقیقاتی می بایست ماه ها با دقّت زیاد تصاویر اسپیتزر را که در ناحیه فروسرخ تهیه می شود غربال کند بدین معنا که تک تک اعضاء ناشناخته را طیف سنجی کرده و فاصله یابی کند تا بتواند یک نمونه از این سیستم های کهکشانی را پیدا کند . بدین منظور علاوه بر تصاویر اسپیتزر از داده های رصدخانه ی دو قلوی کک هم استفاده می شود .تا کنون دورترین خوشه ی یافت شده ۹ بیلیون سال نوری از زمین فاصله داشته بدین معنا که این خوشه در زمانی که ۴.۵ بیلیون سال از عمر کیهان سپری شده ، دیده می شود

 

 

دکتر

 Peter Eisenhardt 

 اJPLاز

 در مورد این اکتشاف می گوید :-این افتخار بزرگی برای تیم راه اندازی تلسکوپ اسپیتزر است زیرا یافتن چنین خوشه ای در این فاصله برای یک تلسکوپ ۸۵ سانتیمتری دستاورد بسیار ارزشمندی به حساب می آید .

یک سوال : چرا دیگر تلسکوپ ها مثل تلسکوپ کک یا هابل نتوانستند این مجموعه را کشف کنند؟

-این خوشه های کهشانی به دلیل این که در فاصله ی بسیار دوری قرار دارند قلّه ی تابششان به دلیل اثر قرمز گرایی به سمت فروسرخ می رود  بنا براین در فروسرخ نسبت به طیف مرئی درخشان ترند و این کار را برای آشکارسازی آن ها با تلسکوپ هایی چون اسپیتزر آسان می کند .

خوشه های کهکشانی بزرگ ترین سیستم گرانشی در کیهان هستند که می توانند هزاران کهشان و تریلیون ها ستاره را در خود جای دهند برای همین هم تشکیل آن ها در کیهان پدیده ی نادری به حساب می آید .

 

به گفته ی محققان هدف از این پروژه بررسی بیشتر این سیستم های گرانشی و پی بردن به نحوه ی تشکیل و رشد آن هاست . 

در این سری از بررسی ها که در مساحتی به اندازه ی ۰.۰۰۰۹ درجه ی مربع از آسمان انجام می گرفت ، رکورد فاصله ی یک خوشه کهکشانی که در سال ۱۹۷۰ به ۸.۷ بیلیون سال نوری رسیده بود ، شکسته شد .این تیم علاوه بر این تاکنون ۲۵ خوشه ی کهکشانی دیگر را هم به ثبت رسانده اند .

 

بدون شک با تلسکوپ فضایی اسپیتزر افق های تازه ای از کیهان در معرض دید بشر قرار خواهد گرفت
http://cph-theory.persiangig.com/1115-zibayekhofte.htm


۰
  • posten posten

gl/l (1143)

posten posten | يكشنبه, ۲۳ مهر ۱۳۹۶، ۱۱:۲۸ ق.ظ

gl/l (1143)

ورزش در دوران بارداری

راهنمای فعالیتهای ورزشی در دوران بارداری

آیا ورزش در دوران حاملگی به من کمک می کند؟

از آنجا که ورزش می تواند موجب افزایش کشیدگی طبیعی عضلات، قدرت و استقامت آنها شود، در نتیجه می تواند به تحمل اضافه وزن دوران بارداری کمک کند، مادر را برای فشار زایمان آماده سازد و پس از زایمان بازگشت بدن مادر را به حالت طبیعی آسانتر کند. همچنین فعالیت دوران حاملگی می تواند مشکلات فیزیکی ناشی از درد پشت و کمر، یبوست، خستگی و کوفتگی بدن، و تورمهای موضعی را کاهش دهد؛ خلق و خوی شما را بهتر کند؛ و حتی می تواند به شما کمک کند تا خواب بهتری داشته باشید.

آیا ممکن است ورزش بنا به دلایلی برای من مضر و نامناسب باشد؟

برخی از خانمهای باردار باید در زمان ورزش، مراقبت بیشتری از خود به عمل آورند. بهتر است پیش از شروع هر نوع برنامه ورزشی، با پزشک خود مشورت کنید اگر شما:

– سابقه سقط جنین داشته اید؛

– قبلا یک زایمان زودرس داشته اید؛

– می دانید که این بار در معرض خطر زایمان زودرس قرار دارید؛

– می دانید که دچار عارضه پایین قرار گرفتن جفت هستید؛

– خونریزی واضح داشته اید؛

– در کمر یا مفاصل ران خود مشکل دارید؛

– از قبل، دچار یک مشکل پزشکی یا عارضه خاص هستید؛

– فشار خون بسیار بالا دارید؛

– احتمال دارد که چند قلو باردار باشید.
من یک برنامه ورزشی نسبتا سنگین دارم. آیا ادامه آن در دوران حاملگی ایمن و مناسب است؟
اگر شرایط عمومی بدنی شما مناسب باشد می توانید به برنامه خود ادامه دهید. بر اساس یک مطالعه، خانمهای باردار سالمی که در شرایط مناسب بدنی به سر می برند و پیش از حاملگی نیز ورزش می کرده اند، می توانند به برنامه ورزشی خود در دوران حاملگی نیز ادامه دهند و مشکلی برای سلامتی یا رشد کودک آنها پیش نخواهد آمد. پژوهشگران تعداد زیادی خانم حامله را که 6 بار در هفته به ورزش سنگین یا متوسط می پرداختند، مورد مطالعه قرار دادند. هنگامی که محققان مدت زمان زایمان، اضافه وزن دوران حاملگی و وزن نوزاد را مقایسه کردند، هیچ تفاوتی بین ورزشکاران و گروه کنترل نیافتند. به هر حال، حتما پزشک یا مامای خود را در جریان ادامه برنامه ورزشی خود قرار دهید.

کدام ورزشها بهترین انتخاب برای دوران حاملگی هستند؟

پیاده روی، آهسته دویدن، شنا، استفاده از دوچرخه های ثابت (خانگی) و ورزشهای آبی سبک مخصوص دوران حاملگی، تا زمانی که بیش از حد به آنها نپردازید مناسب و ایمن هستند. در صورتی که یک مربی رسمی را که در زمینه ورزش خانمهای حامله تجربه داشته باشد پیدا کنید، یوگا و پیلاتس نیز انتخابهای مناسبی خواهند بود.

اگر تا کنون هرگز ورزش نکرده باشم، باید مراقب چه مواردی باشم؟

تا زمانی که پزشک یا ماما ممنوعیتی برای ورزش در نظر گرفته باشد، می توانید برنامه های ورزشی سبک یا متوسط را ادامه دهید. ورزشهای کم فشار و سبک همچون پیاده روی یا شنا را انتخاب کنید و مدت زمان جلسات تمرین خود را کوتاه در نظر بگیرید. همچنین می توانید در کلاسهای ویژه دوران حاملگی شرکت نمایید تا اطمینان حاصل کنید که ورزشها و تمرینهای کلاس برای شما کاملا ایمن و مناسب هستند.

آیا باید برنامه ورزشی خود را در دورانهای مختلف حاملگی، تغییر دهم؟

بله. حتی اگر شما قبل از بارداری نیز ورزش می کردید، طبیعتا تمایل خواهید داشت تا حجم و شدت برنامه ورزشی خود را کاهش دهید تا با رحم در حال رشد شما سازگار باشد. بعلاوه باید دستورالعملهای کلی ورزش برای خانمهای حامله را نیز رعایت کنید. بویژه در سه ماهه اول حاملگی، لازم است که از گرم شدن بیش از حد بدن جلوگیری کنید. پس از سه ماهه اول نیز باید از تمرینها یا ورزشهایی که لازم است برای مدت طولانی بر روی پشت خود دراز بکشید یا در یک مکان ثابت بایستید، صرف نظر نمایید، زیرا موجب خواهند شد که خون رسانی به رحم و جنین کاهش یابد.

کدام یک از ورزشها برای دوران حاملگی توصیه نمی شوند؟

ورزشهایی که احتمال زمین خوردن شدید در آنها زیاد باشد، یا حتی احتمال از دست دادن تعادل در آنها وجود داشته باشد، گزینه های مناسبی برای خانمهای حامله نخواهند بود. این ورزشها شامل اسب سواری، ژیمناستیک و انواع اسکی هستند. بعلاوه اکثر پزشکان و ماماها توصیه می کنند که پس از سه ماهه دوم، حتی اگر یک دوچرخه سوار حرفه ای هستید، دوچرخه سواری را کنار بگذارید؛ زیرا احتمال زمین خوردن در آن وجود دارد. با این حال می توانید از دوچرخه های ثابت تا زمانی که مایل باشید استفاده کنید.

چگونه می توانم بفهمم که آیا برنامه ورزشی من بیش از حد سنگین است یا نه؟

بطور کلی برنامه ورزشی نباید موجب خستگی شدید در شما شود. به وضعیت بدنی خود توجه کنید و در صورتی که احساس خستگی کردید، تمرین را متوقف کنید. از آنجایی که اکسیژن کمتری برای تمرینهای آیروبیک (هوازی) در اختیار اندامهای شما قرار می گیرد، در دوران حاملگی، ضربان قلب شما باید حداکثر 60% بیشتر از حالت عادی شود. برخی از خانمها مایلند که ضربان قلب خود را در حین ورزش کنترل کنند، اما شما هرگز نباید صرفا بر ضربان قلب خود (به عنوان معیاری برای تعیین شدت مناسب ورزش) تکیه کنید، زیرا میزان ضربان قلب در طول دوران حاملگی تغییرات وسیعی دارد. یک قانون کلی این است که: اگر نمی توانید در طول تمرین، یک مکالمه عادی را به راحتی انجام دهید، سرعت تمرین خود را کم کنید.

در صورتی که یکی از این موارد را مشاهده کردید، بلافاصله ورزش را متوقف کنید: سرگیجه، تنگی نفس، احساس ضعف یا غش، خونریزی از واژن، احساس سختی در راه رفتن، انقباضات شکمی یا توقف غیر معمول حرکات جنین. توجه داشته باشید که اغلب کودک شما در طول تمرین شما، بسیار ساکت و آرام خواهد بود.

بعد از زایمان، کدام ورزشها را می توانم انجام دهم؟

اکثر مادران دوست دارند بدانند که چه زمانی می توانند انجام تمرینات ورزشی را برای کاهش وزن و بازیابی تناسب اندام خود شروع کنند. شاید بازگرداندن بدن به حالت طبیعی مهمترین خواسته شما پس از زایمان باشد، اما شما باید این فرآیند را به آرامی آغاز کنید. اولا، باید اطمینان حاصل کنید که از لحاظ فیزیکی بدن شما آماده آغاز فعالیت می باشد. آنگاه می توانید فرآیند بازیابی اندام قبلی خود را با انجام یک سری از تمرینهای کششی و استقامتی آغاز کنید. همینکه آمادگی کافی در شما ایجاد شد، می توانید مجموعه دوم تمرینهای ورزشی را نیز آغاز کنید. اگر زایمان شما از طریق سزارین بوده است، می توانید به محض احساس آمادگی، تمرینهای آرام و سبک شکم و کف لگنی را آغاز نمایید که این امر موجب افزایش سرعت بهبود شما خواهد شد.

اگر خونریزی تازه از واژن را مشاهده کردید، احتمالا فعالیت بدنی بیش از حد انجام داده اید و باید استراحت بیشتری بکنید.

پس از تولد کودکم، به خاطر کارهای زیادی که دارم، نمی توانم ورزش کنم. چه پیشنهادی برای من دارید؟

صرفنظر از بحث توان بدنی، پیدا کردن وقت کافی برای ورزش کردن نیز برای یک مادر که تازه زایمان کرده است، سخت خواهد بود. اما راههایی وجود دارد که کودک خود را هم در فعالیت ورزشی به همراه خود ببرید، و یا اینکه زمانی را برای انجام حرکتهای ورزشی در حین انجام کارهای روزمره کودک خود پیدا کنید. حتی یک پیاده روی سریع روزانه به طرف پارک نزدیک محل سکونت تان، با همراه بردن کالسکه کودک، می تواند به شما کمک کند تا وضعیت بدنی بهتری پیدا کنید. یا انجام تمرینات لگنی هنگامی که با کودک خود بازی می کنید. هر کس بسته به شیوه زندگی خود می تواند یک یا چند تمرین ورزشی ساده را بطور روزانه یا هفتگی در برنامه خود بگنجاند.

شنا در بارداری

شنا کردن جریان خون را بهبود می بخشد، کشیدگی طبیعی و توان ماهیچه ها را افزایش می دهد، و استقامت عضلات را به ارمغان می آورد. اما دلیل اصلی پیشنهاد شنا به عنوان ورزش برای دوران حاملگی آن است که در حین شنا، شما که افزایش وزن دوران بارداری را تحمل می کنید در هنگام ورزش احساس بی وزنی می کنید و از طرف دیگر می توان گفت که تقریبا احتمال صدمه و جراحت در این ورزش وجود ندارد. وقتی که در حالت شناور در آب قرار دارید، احساس می کنید که هیچ اضافه وزنی ندارید. بعلاوه، شنا موجب می شد که عضلات نیز قدرت و وضعیت بهتری پیدا کنند.

قبل از شروع این ورزش، ابتدا با پزشک یا مامای خود مشورت نمایید. اگر پیش از دوران حاملگی، یک شناگر دائمی بوده اید، احتمالا مشکلی برای ادامه برنامه ورزشی خود نخواهید داشت. حتی اگر شنا برای شما ورزشی جدید است، باز هم در صورت مراقبتهای لازم می توانید به آن بپردازید.

ورزش را به آرامی آغاز کنید، گرم کردن (پیش از ورزش) و خنک کردن (بعد از آن) را فراموش نکنید، و بیش از حد به خود فشار نیاورید. فقط به یاد داشته باشید: شما تنها می خواهید سالم و سرحال بمانید، پس فعالیتهای شدید ورزشی را کنار بگذارید و چند دور شنا در طول یا عرض استخر به طور مداوم را برای بعد از زایمان بگذارید، زیرا شما را بیش از حد خسته خواهد کرد.

نوعی از شنا را انتخاب کنید که برایتان راحت تر باشد. ترکیب متناوبی از شنای پروانه با شناور شدن بر سطح آب به روی پشت در حالی که با پا ضربات آرامی  به آب می زنید، می تواند یک تمرین مناسب باشد. دقت کنید که اگر در ناحیه مفصل شرمگاهی خود (در جلوی لگن) احساس درد می کنید، از شنای پروانه خودداری کنید.

سه ماهه اول: در صورتی که توان بدنی شما اجازه می دهد، به صورت یک روز در میان به مدت 20 دقیقه شنا کنید تا بهترین بهره را از این ورزش ببرید. در صورتی که شنا، اولین فعالیت صبحگاهی شما باشد، می تواند حالت تهوع صبحگاهی (ویار) را از بین ببرد و انرژی کافی برای طول روز به شما بدهد.

سه ماهه دوم: با افزایش دوران حاملگی، نیازی به متوقف کردن شنا نیست، زیرا این فعالیت ورزشی برای شما آسان است. آب در حین تمرین از مفاصل و رباطهای شما محافظت می کند و از بروز آسیب دیدگی یا گرم شدن بیش از حد بدن شما جلوگیری خواهد کرد.

سه ماهه سوم: احتمالا شما نیازی به تغییر برنامه ورزشی خود نخواهید داشت، اما استفاده از  مایو مخصوص یا لباس شنای دوران حاملگی می تواند وضعیت بهتری را برای شما ایجاد کند. به دنبال کلاسهای ورزشهای سبک آبی بگردید که در اطراف محل سکونت شما برگزار شده و مربی لایقی داشته باشد. از دستورالعملهای کلی برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد بدن، استفاده کنید.

آهسته دویدن و دویدن

این تمرینها را برای سه دوره بررسی می کنیم: سه ماهه اول، سه ماهه دوم و سه ماهه سوم.

دویدن آرام می تواند سریعترین و موثرترین راه برای به فعالیت درآوردن قلب و بدن باشد. همچنین، می توانید این فعالیت را در هر بخش از برنامه روزانه که وقت کافی دارید انجام دهید: یک روز که وقت کافی ندارید 15 دقیقه بدوید، و روز دیگر که وقت کافی دارید حدودا نیم ساعت را به دویدن اختصاص دهید. با این حال، اگر پیش از حامله شدن تجربه این ورزش را نداشته اید، این فعالیت احتمالا نمی تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. در دوران حاملگی، بدن شما میزان بیشتری از هورمون ریلکسین را ترشح می کند، که مفاصل شما را شل کرده و احتمال مصدومیت را در شما افزایش می دهد. پس اگر یک دونده حرفه ای نیستید، بهتر است حداقل تا زمان زایمان، از این کار صرف نظر کنید. بارداری دوران مناسبی برای شروع این فعالیت نیست و بهتر است به پیاده روی یا فعالیتهای دیگری که برای خانمهای حامله ایمن و بی خطر است بپردازید. دویدن فشار زیادی بر لگن شما وارد می کند، پس انجام تمرینهای لگنی را در حین دویدن فراموش نکنید: انجام این تمرینها تنها چند دقیقه قبل و بعد از دویدن، کافی نخواهد بود.

سه ماهه اول: موارد احتیاطی و پیشگیری معمول را (از قبیل زیر نظر گرفتن ضربان قلب، و نوشیدن مقادیر زیاد آب قبل، بعد و در حین دویدن) مراعات نمایید. در غیر این صورت، ممکن است بدن شما مقادیر زیادی آب را از دست بدهد، که در نتیجه ممکن است خونرسانی به رحم کاهش یافته و حتی موجب بروز انقباضات زودرس زایمانی نیز شود. از دویدن در هوای گرم و مرطوب خودداری کنید. گرم شدن بیش از حد بدن، خصوصا در سه ماهه اول، ممکن است خطرات بالقوه ای برای کودک شما داشته باشد؛ شما باید از گرم شدن بیش از حد بدن خود جلوگیری نمایید. بعلاوه، کفشهای مناسبی را انتخاب کنید که پاهایتان را به میزان کافی حمایت کنند.

سه ماهه دوم: محل مرکز ثقل بدن شما در حال تغییر است و شکم شما در حال بزرگ شدن می باشد؛ در نتیجه احتمال لیز خوردن و افتادن برای شما زیاد شده است. برای ایمنی بیشتر تنها در مسیر پیاده روهای صاف و مسطح به دویدن بپردازید. اگر تعادل خود را از دست دادید، سعی کنید که در جهت مناسبی بر روی زمین بیفتید: به پهلو، یا روی دستها و زانوها؛ از افتادن بر روی شکم به شدت جلوگیری کنید.

سه ماهه سوم: همانند سه ماهه اول و دوم، مراقب خود باشید. به یاد داشته باشید که اگر خیلی خسته هستید، به سراغ این فعالیت نروید. هرچند عدم تحرک برای شما نامناسب است، تحرک بیش از حد نیز می تواند خطرناک باشد. خانمهایی که پیش از بارداری نیز دویدن یا آهسته دویدن را انجام می دادند، می توانند با لذت به این کار ادامه دهند. اگر چه با افزایش سن حاملگی بهتر است مسافت، زمان و شدت فعالیت خود را کاهش دهید. به بدن خود فشار نیاورید و مراقب علائم خطر احتمالی باشید.

تمرینهای سبک آیروبیک

تمرینهای آیروبیک، قلب و ریه های شما را تقویت می کند و کشیدگی طبیعی مناسبی را برای عضلات به ارمغان می آورد. شما می توانید در دوران حاملگی به طور منظم به تمرینهایی بپردازید که فشار شدید نداشته باشند (یعنی لگد یا پرش نداشته و همواره یکی از پاها بر روی زمین قرار داشته باشد تا از شدت فشار بر روی مفاصل کاسته شود)؛ و با نزدیک شدن به پایان دوران حاملگی به تدریج از میزان تمرین خود بکاهید.

هرچند شما می توانید با استفاده از یک نوار ویدئویی تمرینها، در خانه نیز به تمرین بپردازید و وضعیت بدنی خود را در حالت مناسبی نگه دارید، اما انتخاب یک کلاس که ویژه خانمهای حامله طراحی شده باشد، بهترین گزینه ممکن است. در اینصورت از همراهی با خانمهایی که وضعیتی مشابه با شما دارند لذت خواهید برد و می توانید اطمینان یابید که مربی کلاس از تمرینهایی استفاده می کند که با وضعیت خانمهای حامله بهترین سازگاری را دارد. اگر در یک کلاس معمولی آیروبیک ثبت نام کرده اید، به مربی خود اطلاع دهید که باردار هستید، به این ترتیب او می تواند تمرینهایی را که برای شما سنگین است تا حدی تغییر دهد.

هرچند تمرینهای سبک آیروبیک، تمرینهای مناسبی برای دوران حاملگی هستند اما اگر عضلات کف لگن شما ضعیف باشند، حتی این تمرینهای سبک نیز ممکن است موجب خروج یا نشت ادرار شوند. انجام تمرینهای آیروبیک بیشتر از چند بار در هفته نیز ممکن است موجب بروز این عارضه در دوران بارداری شود. در طول تمرین ماهیچه های کف لگنی خود را در حالت فشرده و منقبض نگه دارید تا از خروج غیر ارادی ادرار جلوگیری کنید. انجام چند تمرین مخصوص برای تقویت عضلات کف لگن (قبل و بعد از جلسه اصلی) می تواند تا حد زیادی بروز این مساله را کاهش دهد.

همچنین با رعایت نکات زیر در تمرینات، می توانید از وارد آمدن فشار بیش از حد به مفاصل خود جلوگیری نمایید:

از تغییر جهت در هنگامی که به سرعت حرکت می کنید، خودداری کنید.

در هنگام انجام حرکات اسکوپ (حرکاتی که همراه با جلو آوردن پا دستها نیز به طور چرخشی به سمت راست و چپ حرکت می کنند) ، لگن خود را در وضعیت پایدار و در میانه بدن قرار دهید.

هنگام انجام حرکات بالا بردن زانو، سطح و وضع باسن خود را حفظ کرده و شکم خود را حرکت ندهید.

از انجام حرکاتی که از ترکیب بالا بردن زانو و بالا بردن دستهاست خودداری کنید؛ زیرا فشار بیش از حد بر کمر و مفاصل لگن شما وارد می کند.
سه ماهه اول: پیش از شروع یا ادامه برنامه منظم ورزشی خود، همواره احتیاطهای عمومی را به عمل آورید. از لباسهای چند تکه و خنک استفاده نمایید تا علاوه بر جریان مناسب هوا روی پوست، بتوانید هنگام انجام حرکات ورزشی شدیدتر بخشی از لباس خود را درآورید. برخی خانمها مایلند که ضربان قلب خود را در طول تمرین کنترل کنند؛ اما صرفا تکیه بر ضربان قلب (به عنوان معیاری برای تعیین شدت مناسب ورزش) کافی نیست، زیرا میزان ضربان قلب در طول دوران حاملگی تغییرات وسیعی دارد. یک قانون کلی آن است که: اگر نمی توانید در طول تمرین براحتی صحبت کنید، باید سرعت و شدت فعالیت خود را کاهش دهید. قبل از آغاز تمرینات، نکات ایمنی و راهنمای سلامت در ورزش حین بارداری را مد نظر قرار دهید.
سه ماهه دوم: پیش از تمرینات، در حین ورزش و پس از آن، مقادیر زیادی آب بنوشید. در غیر این صورت ممکن است بدن شما مقادیر زیادی آب از دست بدهد که در نتیجه ممکن است دچار گرفتگی عضلانی یا حتی انقباضات زودرس زایمانی شوید.

سه ماهه سوم: شکم حامله شما ممکن است مانع از انجام برخی حرکات شود. در صورتی که خم شدن به جلو (دولا شدن) یا انجام برخی حرکتهای دیگر برای شما خیلی دشوار است، به قدم زدن در جا (Marching) اکتفا کنید. این کار موجب می شود که ضربان قلب شما در این مرحله پایین نیاید.

مزایای فعال ماندن در دوران حاملگی

ورزش کردن در دوران حاملگی چه سودی دارد؟

اگر احساس نفخ یا تهوع صبحگاهی داشته باشید، احتمالا لباس پوشیدن روزانه هم برای شما به اندازه کافی سخت خواهد بود! اما باید بدانید که کمی ورزش و فعالیت، می تواند انرژی بیشتری به شما ببخشد و احتمالا موجب شود که احساسی همانند دوران پیش از حاملگی خود داشته باشید. از آنجا که ورزش موجب بهبود کشیدگی طبیعی عضلات، قدرت و استقامت آنها می شود، به شما در تحمل اضافه وزن دوران حاملگی کمک می کند. شما را برای فشار زایمان آماده کرده و بازگشت بدن شما را پس از زایمان به حالت طبیعی بسیار آسانتر خواهد کرد. قبل از آغاز هرگونه برنامه ورزشی، اطمینان حاصل کنید که دستورالعملهای مربوط به سلامتی و ایمنی را رعایت کرده اید، خصوصا حالا که حامله هستید!

ورزش کردن در این دوره، مزایای زیر را به ارمغان خواهد آورد:

به شما انرژی بیشتری خواهد داد.

حاملگی موجب از دست دادن انرژی بدن شما می شود، اما تمرینهای منظم ورزشی، مانند پیاده روی سریع، شما را قادر خواهد ساخت که فعالیتهای روزانه خود را انجام دهید. ورزش، سیستم قلبی- عروقی شما را تقویت خواهد کرد، در نتیجه شما به سادگی خسته نخواهید شد. با عضلات قوی و کشیده، شما به تلاش کمتری برای انجام فعالیتهای روزمره خود از قبیل خرید یا ملاقاتهای کاری نیاز خواهید داشت.

به شما کمک می کند تا برای مرحله دشوار زایمان آماده شوید.

این نتیجه را به خوبی خواهید دید، هر چه وضعیت بدنی بهتری داشته باشید، قویتر خواهید بود و بهتر از عهده زایمان برخواهید آمد. زایمان مشابه با دویدن در دوی ماراتن است؛ به استقامت، اراده و توجه نیاز دارد. فعالیت فیزیکی در دوران حاملگی، آمادگی خوبی برای مرحله سخت زایمان است. بعلاوه، برخی محققان نشان داده اند که جنین خانمهایی که در دوران حاملگی ورزش می کرده اند، مراحل دشوار زایمان را بهتر از سایر خانمها تحمل می کنند.

ناراحتیهای حاملگی را کاهش می دهد.

ورزش و تمرین موجب تقویت و کشیده شدن عضلات شما می شود، که به شما کمک خواهد کرد تا بهتر از عهده دردها و ناراحتیهای دوران حاملگی برآیید. حرکتهای کششی دردهای پشت و کمر را کاهش می دهد، پیاده روی موجب بهبود گردش خون و شنا موجب تقویت عضلات شکمی می شوند.

افسردگیهای دوران حاملگی را از بین می برد.

حاملگی را می توان یک تمرین 9 ماهه برای یک واقعه بزرگ (زایمان و تولد کودک) دانست؛ پس از آنکه هیجان اولیه اطلاع دادن حاملگی به اطرافیان از بین برود، شما می مانید و انتظار! در ماههای ششم یا هفتم، بارداری می تواند ملالت آور یا حتی کسل کننده شود و افزایش وزن و خستگی (که فعالیتهای اجتماعی شما را محدود می کند) ممکن است موجب بی حوصلگی مضاعف گردد. پیدا کردن یک فعالیت سازگار وضعیت بارداری، می تواند راه حلی برای این مشکلات باشد.

به شما کمک می کند تا خواب بهتری داشته باشید.

وقتی در تما روز وزنه ای را در جلوی شکم خود حمل می کنید، پیدا کردن وضعیت مناسبی که بتوانید در شب، خواب راحتی داشته باشید، یک مشکل اساسی خواهد بود. ورزش به شما کمک می کند تا تمام انرژی اضافی خود را بسوزانید، و آنقدر شما را خسته خواهد کرد تا بتوانید به یک خواب آرام و راحت بروید.

استرس را کاهش داده و توان روحی شما را افزایش می دهد.

بارداری و به دنیا آوردن یک کودک، واقعه مهمی است که زندگی شما را تغییر خواهد داد و می تواند موجب هیجان و در عین حال دستپاچگی شما شود. یک مطالعه نشان داده است که ورزش می تواند میزان هورمون سرتونین را افزایش دهد. این هورمون، یک ماده شیمیایی است که در مغز ترشح می شود و به خلق و خو و اخلاق ربط دارد. در نتیجه ورزش می تواند روح تازه ای به شما ببخشد. هنگامی که احساس افسردگی می کنید، موسیقی مورد علاقه خود را بگذارید و یک رقص آرام را در اطاق نشیمن آغاز کنید یا در یک کلاس رقص آرام ثبت نام کنید. همچنان به تمرینهای سبک آیروبیک ادامه دهید و به مربی خود اطلاع دهید که حامله هستید.

تصورتان را از خودتان و شخصیتتان بهبود می بخشد.

تصور کنید اندام شما به ظریفی و نازکی گذشته نیست و هرچند که می دانید این اتفاق دلیلی کاملا دلچسب و شیرین دارد، اما مشاهده اینکه سایز اندامهای بدن شما مرتبا افزایش می یابد و به اندازه ای می رسد که قبلا هرگز نبوده است، می تواند شما را دلسرد یا افسرده کند! ورزش و فعالیت به شما کمک می کند که کمتر احساس افسردگی کنید. همچنین، ورزش به بدن شما کمک خواهد کرد تا پس از زایمان، به سرعت به وزن و شکل طبیعی خود بازگردد.

به شما کمک خواهد کرد تا پس از زایمان، اندام خود را سریعتر به حالت طبیعی برگردانید.

همین انگیزه می تواند برای بسیاری از خانمها کافی باشد تا برنامه ورزشی منظمی را در طول دوران حاملگی خود پیگیری کنند. اگر به گونه ای برنامه ریزی کرده باشید که ماهیچه های بدنتان در تمام دوران حاملگی، قدرت و کشیدگی مناسبی داشته باشند، پس از زایمان، بدن شما راحت تر می تواند به حالت طبیعی خود باز گردد.

تمرینهای مخصوص تقویت عضلات کف لگن

کدام ماهیچه ها را " ماهیچه های کف لگنی" می نامند؟

"ماهیچه های کف لگن" گروهی از عضلات بین پاها هستند که از مقابل استخوان شرمگاهی (در جلوی بدن) تا انتهای ستون فقرات (در پشت) کشیده شده اند و به نگه داشته شدن مثانه، رحم و روده ها در جای خود و نیز به ماهیچه هایی که مقعد، مجاری ادراری و واژن را می بندند، کمک می کنند. ضعیف شدن یا آسیب دیدن این ماهیچه ها، مثلا در نتیجه زایمان، موجب می شود که دیگر نتوانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند. این امر ممکن است منجر به بی اختیاری ادرار ، کاهش میزان لذت جنسی هنگام آمیزش و همچنین بروز عارضه پایین افتادگی رحم شود. بی اختیاری ادرار بدین معناست که ممکن است در زمان سرفه، عطسه، خنده یا حرکات ورزشی، مقدار کمی از ادرار فرد خارج شود. تخمین زده می شود که حدودا 25% خانمهای حامله به این عارضه دچار می شوند.

این تمرینها چه کمکی به من می کنند؟

این تمرینها به تقویت عضلات کف لگن کمک می کنند و نهایتا منجر به بهبود فعالیت آنها می شود. مانند هر عضو عضلانی دیگر، این ماهیچه ها نیز هر چه بیشتر به کار گرفته شوند، قویتر خواهند شد.

اگر این عضلات به اندازه کافی قوی باشند، می توانند به تحمل اضافه وزن دوران حاملگی کمک کنند، در مرحله دوم زایمان سودمند باشند و با افزایش گردش خون، موجب بهبود سریعتر پرینه (ناحیه بین مقعد و واژن) پس از زایمان شوند. با انجام منظم این تمرینات از بروز بی اختیاری ادرار و افتادگی رحم پس از زایمان، به میزان زیادی جلوگیری می شود. یکی دیگر از مزایای این تمرینها آن است که قویتر بودن ماهیچه های کف لگن در خانمها موجب ارگاسمهای بهتر و زندگی جنسی رضایت بخش تر خواهد شد!

چگونه می توانم ماهیچه های کف لگنی خود را پیدا کنم؟

تصور کنید که می خواهید از خروج باد شکم خودداری کرده و همزمان، از خروج جریان معمولی ادرار نیز خودداری نمایید. در این حالت، احساسی مشابه با "فشردن و بالا کشیدن" به شما دست می دهد که حس خواهید کرد مقعد و محل خروج ادرار در حال بسته شدن و بالا کشیده شدن هستند. اگر برای مدتی این تمرین را تکرار کرده باشید، می توانید در زمان مقتضی همین عمل را برای واژن هم بکار برید!

مسلما این کار، ساده به نظر می رسد. اما نکته این است که شما باید حرکات "فشردن و بالا کشیدن" را بدون:

– فرو دادن شکم به سمت داخل

– فشار دادن شدید پاها به یکدیگر

– منقبض کردن کفلها

– نگه داشتن نفس
انجام دهید. به بیان دیگر، فقط باید ماهیچه های کف لگنی شما کار کنند و نه عضلات شکم، رانها یا باسن.
دقیقا همانطور که کودکان در ابتدا یاد می گیرند با حرکت دادن ماهیچه های صورت خود چشمک بزنند، استفاده از عضلات کف لگنی به صورت جداگانه از سایر ماهیچه های بدن نیز ممکن است در ابتدا کمی دشوار باشد، اما با تمرین و تکرار ساده تر می شود. ممکن است به این نتیجه برسید که قرار دادن یک دست بر روی شکم خود در هنگام تمرین (به منظور اطمینان از راحتی و آرام بودن وضعیت شکم)، برایتان مفید است.

اگر می خواهید مطمئن شوید که تمرین را به نحو صحیح انجام می دهید، این کار را امتحان کنید: در صورتی که نشانه ای مبنی بر مشکل در این زمینه وجود نداشته باشد، و با فرض اینکه شما دوران نقاهت پس از زایمان را گذرانده اید، یک یا دو انگشت خود را در حمام در واژن خود فرو کرده و همین تمرین را انجام دهید. در این صورت باید مختصری فشار (شبیه نشگون گرفتن) حس کنید.

چه زمانی باید این تمرینها را انجام دهم؟

شما می توانید این تمرین را هنگامی که نشسته، ایستاده یا دراز کشیده اید و یا هنگامی که مشغول فعالیتهای روزمره از قبیل جوشاندن آب در کتری، صحبت با تلفن و یا مشاهده تلویزیون می باشید، انجام دهید. این تمرینها را می توانید به این صورت انجام دهید:

– ماهیچه های مقعد و ماهیچه های اطراف واژن را در حالت فشرده نگاه دارید، به نحوی که گویا می خواهید از رفتن به توالت خودداری کنید.

– این ماهیچه ها را یک بار، دوبار و سه بار منقبض کنید.

– آنها را در همین حالت نگه دارید، اما به تنفس خود ادامه دهید.

– آنها را رها کنید.

– هنگامی که بدن شما به حالت طبیعی بازگشت، ماهیچه ها را به سمت بیرون فشار دهید (این آخرین حرکتی است که می تواند به شما در بیرون راندن کودک از مجرای واژن – در هنگام زایمان- کمک کند و از پاره شدن این قسمت جلوگیری نماید). آنگاه مجددا این عضلات را فشرده و منقبض کنید.

– این تمرین را هر روز چند مرتبه، هنگام انجام کارهای روزمره، تکرار کنید.
اکنون وقت آن است که تمرین "فشردن و بالا کشیدن" را به دو صورت "آرام" و "سریع" انجام دهید. می توانید در هر یک از حالات دراز کشیده، نشسته و ایستاده باشید فقط باید پاهای خود را کمی از هم جدا نمایید. آنگاه بصورت زیر عمل کنید:

– "فشردن و بالا کشیدن آرام" : ماهیچه های کف لگنی را به آرامی، تا جایی که می توانید، منقبض و فشرده کنید. سپس آنها را تا زمانی که می توانید در همین حالت نگه داشته و سپس به آرامی آنها را شل و رها کنید. برای درک بهتر کف لگن خود را مانند آسانسوری در نظر بگیرید که با بالا کشیدن باید 5 طبقه را طی کند. به آرامی از یک تا 5 بشمارید و آسانسور را در طبقه پنجم تا جایی که می توانید نگه دارید. سپس عضلات کف لگن را به آرامی شل کنید، گو اینکه آسانسور با هر شماره یک طبقه پایین می رود تا به شماره 1 برسید.

– "فشردن و بالا کشیدن سریع" : مراحل کشش و رهاسازی را مانند حالت قبل ولی به سرعت انجام دهید. می توانید با شماره 1 بالا بکشید و با شماره 2 رها کنید. این عمل را مکررا و با سرعت انجام دهید.
هر دو تمرین فوق را 5 بار یا تا زمانی که خسته شوید، انجام دهید.
با قویتر شدن عضلات، می توانید این تمرین را در دفعات بیشتر انجام داده و هر بار، عضلات را به مدت زمان بیشتری در حالت فشرده نگه دارید. پس از چند هفته، باید پیشرفت قابل توجهی داشته باشید؛ اما باید این تمرینها را به مدت چند ماه انجام دهید تا آنها به میزان حداکثر قدرت خود برسند.

چه تعداد دفعاتی باید تمرینهای مربوط به ماهیچه های کف لگن را انجام بدهم؟

بسته به میزان ضعیف بودن این ماهیچه ها در هنگام آغاز تمرینات، متفاوت است؛ اما تلاش کنید تا این تمرینها را با 50 مرتبه در روز آغاز کرده و ظرف چند هفته به میزان 120 بار در روز برسانید. اگر با مشکل ترشح ادرار مواجه هستید، این تمرینها را آنقدر انجام دهید تا مطمئن شوید که این عارضه مجددا بروز نمی کند.

گاهی قدرت ماهیچه های کف لگن خود را با جلوگیری از خروج ادرار و منقطع کردن جریان ادرار چک کنید؛ البته این کار را نباید در ابتدای صبح یا بعد از نزدیکی انجام دهید، چون احتمال ابتلا به عفونت مثانه را افزایش می دهد.

هنگامی که در آزمایش فوق کنترل مناسب را به دست آوردید، آنگاه می توانید ماهیچه های خود را به این ترتیب امتحان کنید:

– اول اطمینان حاصل کنید که مثانه شما تقریبا پر شده است،

– بعد چند بار روی یک خط در جا بپرید،
اگر ادرار از شما خارج نشد، تمرینها را برای حداقل یک ماه دیگر نیز ادامه دهید. هنگامی که ماهیچه های کف لگن شما به اندازه کافی تقویت شدند، باید این قدرت را در آنها تثبیت کنید؛ پس تمرینها را روزانه 2 یا 3 بار برای تمام عمر ادامه دهید.

چند نکته سودمند دیگر

– از این تمرینها در زمانی که نگران ترشح ادرار هستید (مثلا قبل از عطسه یا بلند کردن اشیاء سنگین)، استفاده کنید. به تدریج کنترل ترشح ادرار در شما بهتر خواهد شد.

– از انجام حرکت دراز و نشست با پاهای کاملا کشیده و همچنین از بالا آوردن و بالا نگه داشتن دو پا خودداری کنید، زیرا فشار شدیدی بر کف لگن و پشت شما وارد خواهد کرد.

– به مقدار معمول آب بنوشید، و به طور مرتب و دائم به توالت نروید؛ تنها هنگامی به توالت بروید که احساس می کنید مثانه شما کاملا پر شده است.

– وزن خود را تحت نظر داشته باشید: اضافه وزن، فشار اضافی بر ماهیچه های کف لگن شما وارد می کند.
اگر ظرف چند هفته پس از زایمان، وضعیت کف لگن شما به حالت طبیعی برنگشت، بهتر است آن را با پزشک خود در میان بگذارید. تمرینها را به مدت طولانی رها نکنید. هر چه مدت زمانی که شما این تمرینها را رها می کنید طولانی تر باشد، بازگشت کف لگن به حالت طبیعی نیز سخت تر خواهد شد. البته به یاد داشته باشید که اولین سوالی که پزشک از شما می پرسد، این خواهد بود که: آیا تمرینهای خود را انجام می دهید؟
اگر شما یکی از معدود مادرانی باشید که هنوز پس از گذشت 3 ماه از زایمان نیز از عارضه بی اختیاری ادرار رنج می برید، از پزشک خود بخواهید تا شما را به یک فیزیوتراپیست که در زمینه عوارض پس از زایمان تخصص دارد، معرفی کند.

پیاده روی

پیاده روی یکی از بهترین ورزشها برای خانمهای حامله است که بدون وارد آوردن فشار بیش از حد بر زانو و قوزک پا، وضعیت بدنی آنها را در حالت مناسبی نگه می دارد. این فعالیت برای تمام 9 ماه حاملگی، سالم و ایمن ارزیابی می شود و در صورتی که شما قبلا به طور منظم ورزش نمی کردید، یکی از آسانترین راههای آغاز ورزش کردن است.

در صورتی که قبلا هم پیاده روی می کردید، برنامه خود را ادامه دهید. اگر پیش از حاملگی، برای مدتی طولانی فعالیت چندانی نداشته اید، از پیاده روی آرام آغاز کنید و به تدریج میزان آن را به 20 تا 30 دقیقه پیاده روی تند برسانید. می توانید هر چند دقیقه یکبار، پیاده روی خود را از حالت آرام به سریع و بالعکس تغییر دهید. بهتر است این تمرین را حداقل سه بار در هفته انجام دهید. در صورتی که به طور منظم و مداوم به ورزش نپردازید، خطر بروز آسیب دیدگی در شما افزایش می یابد؛ بعلاوه در صورتی که گهگاهی به ورزش بپردازید، از مزایا و منافع ورزش بهره نخواهید برد. انجام تمرینهای مربوط به ماهیچه های کف لگن خود را در حین پیاده روی فراموش نکنید.

هنگامی که عازم پیاده روی هستید، مقداری آب با خود ببرید تا بدن شما مقادیر زیادی آب از دست ندهد، زیرا این امر ممکن است موجب بروز برخی انقباضات عضلانی و همچنین افزایش دمای بدن شود، که این دو عارضه ممکن است به حدی برسند که برای شما و کودکتان خطرناک باشند.

سه ماهه اول: برای شما لازم نیست که عادتهای پیاده روی معمولی خود را خیلی تغییر دهید، فقط اطمینان حاصل کنید که کفشهای شما برای پیاده روی مناسب باشند و حمایت کافی را از پاهای شما به عمل می آورند. اگر هوای بیرون گرم و مرطوب است، از پیاده روی صرف نظر کنید. این وضعیت آب و هوایی، احتمال گرمازدگی شما را افزایش می دهد. هر چند مطالعه ای که خطرات گرم شدن بیش از حد بدن برای بارداری انسان را اثبات کند وجود ندارد، اما برخی مطالعات بر روی حیوانات نشان داده اند که این عامل می تواند منجر به بروز اختلالاتی شود. قبل از آغاز هر گونه برنامه ورزشی در دوران حاملگی، راهنمای مربوط به سلامتی و امنیت را مطالعه و رعایت کنید.

سه ماهه دوم: وضعیت بدنی شما ممکن است در این دوره تغییرات زیادی کرده و از حالت طبیعی خارج شده باشد، پس با توجه به وضعیت راه رفتن خود، از وارد آوردن فشار بیش از حد بر پشتتان جلوگیری کنید. سرتان را صاف بگیرید، چانه خود را به صورت افقی نگه دارید، باسن خود را دقیقا زیر شانه نگه دارید تا از خم شدن پشت خود جلوگیری کنید و مستقیم به مسیر روبروی خود نگاه کنید. دستهای خود را به طور هماهنگ با بدن و با ریتم پیاده روی خود، حرکت دهید تا هم تعادل بدن را حفظ کنید و هم سرعت پیاده روی را افزایش دهید.

سه ماهه سوم: برنامه ورزشی خود را در همان مدت زمان قدیمی که به آن عادت کرده اید، ادامه دهید. با توجه به اینکه به علت بزرگ شدن شکم، نمی توانید پاهای خود را ببینید، از پیاده روی دسته جمعی (پشت سر افراد دیگر) و یا پیاده روی در زمینهای نامسطح که می تواند شما را در خطر از دست دادن تعادل و زمین خوردن قرار دهد، خودداری کنید.

علائم خطر در ورزش طی دوران بارداری

یک برنامه ورزشی متعادل، عضلات شما را قوی و انعطاف پذیر نگه می دارد و برای آمادگی مراحل زایمان بسیار مفید است. همچنین ورزش موجب آرامش، کاهش ناراحتیهای فیزیکی دوران حاملگی از قبیل درد کمر و تهوع صبحگاهی (ویار)، و همچنین آسانتر شدن بازگشت بدن شما پس از زایمان به حالت طبیعی، می شود. اما اکنون که حامله هستید، با محدودیتهایی در ورزش مواجهید. بدن شما تغییر کرده است: محل مرکز ثقل بدن شما تغییر کرده، وزن بیشتری دارید و سریعتر خسته می شوید. به همین دلیل باید با احتیاط بیشتری ورزش کنید و به دقت وضعیت بدن خود را زیر نظر داشته باشید. در این صورت، هنگامی که فعالیت بدنی شدید داشته و به وضعیت خطرناک نزدیک می شوید به سرعت از این مسئله آگاه خواهید شد.

اگر هریک از عوارض زیر را مشاهده کردید ورزش را متوقف کرده و در اولین فرصت به پزشک یا مامای خود اطلاع دهید. نشانه های خطر عبارتند از:

تهوع

بروز این حالت به معنای تولید مقادیر زیادی اسید لاکتیک است که در نتیجه متابولیسم عضلات در حین فعالیت شدید و سنگین، ایجاد می شود.

سرگیجه

سرگیجه دائمی، یا سرگیجه به همراه تاری دید و سردرد یا تپش قلب، می تواند نشانه کم خونی شدید یا دیگر بیماریهایی باشد که بر حاملگی شما تأثیر می گذارند.

کم آوردن نفس

اگر در هنگام ورزش، نمی توانید یک مکالمه عادی داشته باشید یا اینکه بسیار عرق می کنید، احتمالا فعالیت شما بیش از حد سنگین است. مراقب باشید که فعالیت شما در محدوده ایمن و سالم ضربان قلب صورت گیرد و ضربان قلبتان از حداکثر مجاز بیشتر نشود.

تپش قلب

اگر هرگونه احساس عجیب، مثلا لرزش در سینه خود حس کردید، احتمالا فعالیت شما بیش از حد سنگین است. شدت فعالیت خود را به تدریج کمتر کرده و سپس آن را به کلی متوقف کنید. با مامای خود تماس گرفته و مراقب باشید که فعالیت شما در محدوده ایمن و سالم ضربان قلب صورت گیرد و ضربان قلبتان از حداکثر مجاز بیشتر نشود.

تورم زیاد در دستها، پاها و قوزک پاها

دستها و پاهای شما ممکن است پس از ورزش کمی متورم شوند. اما اگر میزان تورم بیش از حد معمول باشد، ممکن است دچار عارضه پره‌اکلامپسی شده باشید.

تغییرات ناگهانی دمای بدن

اگر دستهای شما ناگهان سرد شدند، یا ناگهان احساس گرمی یا سردی کردید، نشانه اختلال در تنظیم دمای بدن است که ممکن است برای جنین شما خطرناک باشد. در صورت افزایش بیش از حد دمای بدن یا گرما زده شدن، ممکن است همین حالات برای جنین نیز پیش بیاید و در نتیجه ممکن است جریان خون از سمت رحم به طرف پوست تغییر مسیر یابد تا دمای بدن پایین آورده شود که این امر ممکن است جنین را در مخاطره قرار دهد.

موارد زیر جدی تر هستند؛ لذا در صورت مشاهده این عوارض، اگر به پزشک یا مامای خود دسترسی نداشتید، فورا به اورژانس مراجعه کنید:

خونریزی از واژن

هرچند برخی از خانمها در تمام طول حاملگی، مقداری لکه خون مشاهده می کنند، اما خونریزی می تواند موجب نگرانی شود. در اوائل دوران حاملگی، خونریزی مهبلی می تواند نشانه سقط جنین باشد. در سه ماهه های دوم و سوم، خونریزی ممکن است به زایمان زودرس، جفت سرراهی (پلاسنتا پرویا) و یا عارضه جدا شدگی جفت (دکولمان جفت) مربوط باشد که در هر یک از این موارد مداخله فوری پزشکی ضروری خواهد بود.

تاری دید

اگر بینایی شما در طول تمرین تار می شود، احتمالا گرما زده شده اید و بدن شما آب زیادی از دست داده است، که موجب کاهش فشار خون و فعالیت شدیدتر قلب می شود. در نتیجه، ممکن است خون کافی به اندامهای حیاتی در حال رشد کودک نرسد. همچنین ممکن است دچار عارضه ای به نام پره‌اکلامپسی شده باشید. علامتهای این عارضه عبارتند از: تورم و تجمع غیر عادی مایع در بافتهای بدن، فشار خون بالا و وجود پروتئین در ادرار. از آنجا که بروز این عارضه ممکن است مانع رسیدن خون کافی به جفت شود، می تواند برای کودک در حال رشد شما بسیار خطرناک باشد.

غش کردن

چه در حال ورزش کردن باشید یا نباشید، غش کردن در دوران حاملگی می تواند نشانه وجود یک بیماری باشد و در نتیجه وضعیت شما باید مورد بررسی قرار گیرد. غش کردن ممکن است در نتیجه یک عامل ساده مانند گرمازدگی و از دست دادن آب، یا نشانه یک بیماری جدی در سیستم گردش خون شما باشد. در این حالت ممکن است اکسیژن کافی به مغز شما نرسیده باشد، که مسلما وضعیت کودکتان نیز مشابه بوده و اکسیژن کافی به او هم نرسیده است.

درد شدید در ناحیه شکم یا سینه

ممکن است رباطهای عضلات شما کشیده شده باشند، اما در عین حال ممکن است که این درد شدید نشانه انقباضات عضلانی نیز باشد. جنین شما باید به سرعت مورد بررسی قرار گیرد و پزشک یا ماما تشخیص دهد که آیا زمان زایمان فرا رسیده است یا خیر.

چه زمانی نباید در دوران حاملگی ورزش کرد؟

در دوران حاملگی، در چه شرایطی نباید ورزش کنم؟

در برخی شرایط، ورزش کردن در دوران حاملگی ممنوع می شود تا از سلامتی مادر، کودک یا هر دوی آنها محافظت شود. قبل از آغاز، ادامه یا تغییر برنامه ورزشی خود نظر پزشک یا ماما را جویا شوید. در صورتی که یکی از موارد زیر در مورد شما صدق می کند، باید مراقبت بیشتری به عمل آورید و ممکن است به شما توصیه شود که در دوران حاملگی ورزش نکنید:

– در صورتی که دچار فشار خون بسیار بالا هستید.

– در صورتی که کیسه آب شما خیلی زود پاره شده است (که این عارضه تحت عنوان PROM شناخته می شود).

– اگر قبلا، سابقه زایمان زودرس داشته اید، یا می دانید که این بار در معرض خطر زایمان زودرس قرار دارید.

– اگر به عارضه نارسایی دهانه رحم دچار شده اید.

– اگر خونریزی واژینال مداوم در سه ماهه دوم و سوم دارید.

– اگر جنین درون شکم شما نسبت به سن حاملگی ، خیلی کوچک است یا محدودیت رشد داخل رحمی دارد. در این حالت، جنین خیلی آهسته رشد می کند و احتمالا منجر به کم بودن وزن نوزاد در هنگام تولد خواهد شد.

– اگر دجار عارضه عارضه جفت سرراهی (پلاسنتا پرویا) هستید، که به معنای پایین بودن محل جفت (پس از هفته بیستم) می باشد.

– اگر دچار بیماریهای قلبی هستید.
اگر نگرانیهایی پیرامون حاملگی شما وجود دارد، با پزشک خود مشورت کنید تا دقیقا به شما بگوید که کدام تمرینها یا ورزشها برای شما ممنوع است. با این حال، ممکن است شما باز هم مجاز به انجام برخی ورزشهای محدود باشید، مانند برنامه های تمرینی برای تقویت عضلات بازو یا پیاده روی.
آیا علائم خطری وجود دارند که با مشاهده آنها، باید ورزش را متوقف کنم؟

اگر در حین تمرین، هر یک از موارد زیر را مشاهده کردید، سرعت تمرین خود را به آرامی کم کرده و سپس فعالیت خود را به کلی متوقف کنید و با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید:

– درد

– سرگیجه

– تنگی نفسی

– غش یا ضعف

– خونریزی از واژن

– سختی در راه رفتن

– درد در ناحیه پشت و کمر یا لگن

– انقباضات عضلانی

– توقف غیرمعمول حرکات جنین (البته در نظر داشته باشید که معمولا در حین ورزش کردن شما، جنین بسیار آرام و ساکت خواهد بود).
همچنین در صورتی که ضربان قلب شما در هنگام استراحت بسیار بالا باشد، باید برنامه ورزشی خود را متوقف کرده و با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید.
اگر هنگام بالا رفتن از پله یا ایستادن بر روی یک پا، در ناحیه استخوان شرمگاهی (در جلوی لگن) احساس درد کردید، ممکن است دچار عارضه ای به نام نقص عملکرد مفصل لگنی (یا SPD) شده باشید. با پزشک یا مامای خود صحبت کنید، زیرا باید از وارد آوردن فشار بر مفصل خود در هنگام ورزش و حتی زایمان، خودداری کنید. از پزشک خود بخواهید تا شما را به یک فیزیوتراپ (که در زمینه زنان تخصص داشته باشد) معرفی کند و او به شما خواهد گفت که چگونه در دوران حاملگی با این عوارض کنار بیایید.

نکاتی درمورد برنامه ورزشی سالم و کم خطر

واقعیت این است که شاید در جامعه ما به اندازه کافی در مورد مزایای ورزش در دوران حاملگی (به شرطی که متعادل بوده و شما را در خطر لیز خوردن یا افتادن قرار ندهد) صحبت نشده است. در حالیکه فعالیتهایی همچون شنا، پیاده روی و آیروبیک سبک، انتخابهای مناسبی در بارداری هستند.

حتی اگر بدن شما به طور طبیعی نیز به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد، هورمون ریلکسین (که مفاصل لگن را برای آمادگی جهت زایمان، شل و نرم می کند و در نتیجه بر همه مفاصل و رباطهای بدن تأثیر می گذارد)، بدن شما را مستعد پیچ خوردگی، رگ به رگ شدن و یا سایر آسیب دیدگی ها می کند. به همین دلیل است که انتخاب فعالیت و ورزش مناسب، از اهمیت مضاعفی برخوردار است.

اگر شما باید در شرایط بدنی مناسب باقی بمانید، بهتر است که فعالیتهای خود را بر پایه یک برنامه منظم انجام دهید. بهترین راه آن است که حداقل سه بار در هفته ورزش کنید. ورزش به صورت نامنظم و پراکنده شما را در معرض جراحت و آسیب دیدگی قرار می دهد. بعلاوه، در صورتی که هر از چند گاهی یکبار ورزش کنید، از مزایا و محاسن ورزش در دوران حاملگی بهره نخواهید برد.

نکات دیگری که باید رعایت کنید عبارتند از:

پیش از آغاز برنامه ورزشی، نظر پزشک یا مامای خود را جویا شوید.

اگر قبلا هم به طور منظم ورزش می کردید، در صورتی که حاملگی شما "پر خطر" ارزیابی نشود، احتمالا می توانید برنامه ورزشی خود را در طول دوران حاملگی نیز ادامه دهید. مشورت با پزشک یا ماما در مورد اطمینان از انتخاب مناسب فعالیت ورزشی، بسیار خوب است. بعلاوه اگر شما هرگز یک ورزشکار حرفه ای نبوده اید، آنها می توانند برای چگونگی شروع برنامه ورزشی، راهنماییهایی برای شما داشته باشند.

لباسهای چند تکه و خنک بپوشید، به نحوی که هوا به پوست شما برسد و از کفشهای سبک و در عین حال محکم ورزشی استفاده کنید.

برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد بدن در حین ورزش، چند لایه لباس بپوشید تا بتوانید به راحتی بخشی از آنها را از بدن درآورید؛ یا اینکه از لباسهای ورزشی مخصوص استفاده کنید. هر چند مطالعه ای که خطرات گرم شدن بیش از حد بدن برای بارداری انسان را اثبات کند وجود ندارد، اما برخی مطالعات بر روی حیوانات نشان داده اند که این عامل می تواند منجر به بروز اختلالاتی شود. بنا به نظر متخصصین، دمای بدن شما (یعنی دمای زیر بازوی شما) باید پس از ورزش، کمتر از 38.2 درجه سانتیگراد باشد. همچنین اطمینان حاصل کنید که سوتین دوران حاملگی شما به اندازه کافی محکم است تا از پستانهای شما مراقبت کافی به عمل آورد.

شما به کفشهای ورزشی نیز نیاز خواهید داشت تا رباطها و تاندونهای عضلات پای شما را حمایت کنند. در صورتی که اندازه کفش شما در اثر تورم خفیف پاها تغییر کرده است، یک جفت کفش نو و راحت بخرید.

قبل از تمرین، بدن خود را گرم کنید.

گرم کردن بدن قبل از تمرین، ماهیچه ها و مفاصل را برای تمرین و ورزش آماده می کند، و کمک می کند تا ضربان قلب شما به تدریج افزایش یابد. اگر شما از این مرحله صرف نظر کنید و بلافاصله به سراغ فعالیت شدید بدنی بروید (پیش از آنکه بدن شما آماده شده باشد)، ممکن است فشار شدیدی بر رباطهای عضلات خود بیاورید که موجب در رفتگی یا ضرب دیدگی آنها و آسیب دیدن شما شود.

دائما به حرکت ادامه داده و متوقف نشوید.

ایستادن بدون حرکت در یک نقطه برای مدت زمان طولانی و در حالت کششی (کشیده نگه داشتن برخی عضلات)، که در بعضی تمرینهای یوگا یا برخی رقصها دیده می شود، ممکن است موجب کاهش جریان خون به رحم و جمع شدن خون در پاهای شما شود، که نهایتا ممکن است منجر به احساس سرگیجه شود. پس حرکت خود را متوقف نکنید و وضعیت بدن خود را مدام تغییر داده یا در جا حرکت کنید.

پس از سه ماهه اول، از ورزش کردن در حالیکه بر روی پشت خود دراز کشیده اید، خودداری کنید.

صرف نظر از احساس ناراحتی، این وضعیت بدن ممکن است منجر به بروز سرگیجه شود. در این حالت، رحم بر روی سیاهرگ بزرگ تحتانی (که یک رگ خونی بزرگ است و مسئولیت خونرسانی به رحم و جنین را به عهده دارد) قرار می گیرد و جریان خون به مغز و رحم مختل می شود. به جای این حالت، بر روی آرنجهای خود تکیه دهید یا به پهلو دراز بکشید.

از خم شدن کامل، پرش یا جهش، و یا درازنشست کامل خودداری کنید.

این حالتها ممکن است فشار شدیدی بر رباطها وارد کنند و ممکن است احتمال بروز پارگی در منطقه لگنی را افزایش دهند. در عوض، تمرینهای دیگری را انجام دهید که همان عضلات را در حالت کشیده قرار می دهند. شنا و پیاده روی، به جای حرکتهایی همچون پرش یا خم شدن، می توانند عضله چهار سر و همچنین کفل را به حرکت وادارند.

از ورزش یا تمرین بیش از حد خودداری کنید.

برنامه ورزشی نباید موجب خستگی شدید شما بشود. برخی از خانمها مایل هستند که ضربان قلب خود را در حین ورزش کنترل کنند، اما شما هرگز نباید صرفا بر ضربان قلب خود (به عنوان معیاری برای تعیین شدت مناسب ورزش) تکیه کنید، زیرا میزان ضربان قلب در طول دوران حاملگی تغییرات وسیعی دارد. یک قانون کلی خوب آن است که: اگر نمی توانید در طول تمرین، یک مکالمه عادی را به راحتی انجام دهید، سرعت تمرین خود را کم کنید.

اگر احساس ناراحتی یا درد می کنید، فورا ورزش را متوقف کنید.

به وضعیت بدن خود دقت کنید. هنگامی که ناراحتی یا درد بروز می کند، حتما مشکلی در کار است؛ پس فعالیت خود را متوقف کنید. شما باید با بدن خود کار کنید و به ندای آن گوش دهید، نه آنکه آن را تنبیه کنید. مراقب علامتهای خطر باشید.

پیش از ورزش، در حین آن و پس از انجام تمرینات مقادیر زیادی از آب بنوشید.

اگر مایعات ننوشید، ممکن است بدن شما مقادیر زیادی آب را بر  • posten posten

gl/l (1148)

posten posten | يكشنبه, ۱۶ مهر ۱۳۹۶، ۰۱:۴۰ ب.ظ

gl/l (1148)

مقدمه

این شرکت یکی از پیمانکاران شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی جمهوری اسلامی ایران می باشد. که بر اساس اساسنامه شرکت رسمی و قانونی شده است. در این شرکت هیچگونه خریدی صورت نگرفته و فقط فروش ثبت می شود.

شرکت تعاونی تانکرداران کرج سوخت رسانی سه منطقه کرج به نام های کرج، نساء و هشتگرد و حومه آنها را بر عهده دارد. مواد نفتی و سوختی که این شرکت به فروش می رساند در انبار شهید دولتی که زیر نظر شرکت پخش فرآورده های نفتی است ذخیره شده است.

کلیه صورت حسابهای مالی در این شرکت به صورت ماهانه انجام می گیرد که به روئیت و امضاء مدیر عامل می رسد. نرخ فروش مواد از طرف شرکت پخش فرآورده های نفتی تعیین می گردد.

همچنین درآمد این شرکت از طریق کارمزدهای کسر شده تحصیل می گردد.

فصل اول

تاریخچه شرکت

تاریخچه سازمان: سال ساخت، ترکیب سهامداران

این شرکت یکی از شرکتهای فرعی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی جمهوری اسلامی ایران می باشد. که بر اساس اساسنامه خود به نیابت از شرکت مذکور فرآورده های نفتی را به فروش می رسانند که وجوه حاصل پس از کسر کارمزدها، مالیات، بیمه و سایر هزینه ها مانده خالص در مجمع عمومی مشخص و به سهامدارن پرداخت می شود.

فکر تاسیس این شرکت از سال 1380 بوده است. پیشنهاد تاسیس این شرکت توسط مدیریت (رئیس هئیات مدیره ) به سایر دارندگان نفتکش داده شد و پس از موافقت آنها اقدام به تاسیس شرکت تعاونی تانکرداران کرج نمودند.

پس از تجمع دارندگان نفتکش ها اساسنامه شرکت تعاونی و اهداف و خدمات شرکت تعاونی جهت تشکیل مجمع عمومی فراهم گردید که در نتیجه پس از موافقت طرفین و شرکت پخش فرآورده های نفتی در نیمه اول سال 1381 شرکت تعاونی تاسیس و تا بدین روز به فعالیت خود ادامه داده است.

شرکت تعاونی تانکرداران کرج یک شرکت خدماتی – بازرگانی بوده که دارای 55 سهامدار می باشد. هر یک از این سهامداران دارای دو سهم به ارزش دفتری 000/600 ریال برای هر سهم می باشند که مجموع ارزش سهام سهامداران در سال تاسیس 000/000/33 ریال بوده است که سالانه درآمد خالص پس از تصویب مجمع عمومی بین سهامداران توزیع می شود.

ترکیب نیروی انسانی

این شرکت با (9) نفر عضو رسمی شروع به فعالیت کرده است که شامل رئیس هئیات مدیره، مدیر عامل، دو عضو هیئات مدیره، بازرس علی البدل، دو نفر مسئول فروش، یک حسابدار و یک کمک حسابدار می باشند که وظایف هر کدام در شرکت تعاونی به شرح زیر است.

رئیس هیئات مدیره:

وظایف رئیس هیئات مدیره در شرکت: انتخاب مدیرعامل، مقام تعیین کننده پرسنل، برنامه ریزی شرکت با سایر شرکتهای فرآورده های بخش مواد سوختی و نفتی، به خدمت گرفتن ناوگان حمل و نقل شهری، بستن قرارداد با تانکرداران ( نفتکش داران ) تحویل سوخت برابر عقد قرارداد با کلیه مناطق سه گانه سوختی که شامل ( منطقه 9930 کرج، 9931 نساء ، 9932 هشتگرد ) می باشند، برابر قانون اداره تعاون تشکیل جلسات مجمع و سایر موارد از وظایف مهم رئیس هیئات مدیره می باشد. در ضمن رئیس هیئات مدیره در کلیه اسناد و مدارک ریالی حق امضاء و دسترسی به مدارک بالامانع می باشد.

مدیر عامل:

پس از هیئات مدیره نقش مدیر عامل در شرکت حیاتی می باشد. امضاء وی در اسناد حسابداری و کلیه اوراق و دسته چک های مربوطه به بانک معرفی گردیده و همچنین کلیه اسناد حسابداری پس از سند روزانه و موازنه آن توسط حسابداران به روئیت مدیر عامل رسیده، پس از تایید آن توسط حسابدار در دفاتر روزنامه عمومی و کل به ثبت می رسد. در خصوص کرایه ها، کلیه چک های مربوطه به امضاء مدیر عامل پس از مطابقت بالیست کرایه که به تایید حسابداری و گیرنده وجه گردیده، رسیده و امضاء کلیه ترازهای پایان سال مالی به عهده ایشان می باشد.

همچنین مدیر عامل نظارت بر ورود و خروج پرسنل، استخدام و اخراج کارکنان را نیز بر عهده دارد که این مسئولیت ها از طرف رئیس هیئات مدیره به ایشان مهول گردیده است.

بازرس علی البدل:

نقش بازرس در سیستم پیمانکاری تانکرداران نظارت کامل بر کلیه قراردادها، نظارت کامل بر حمل مواد سوختی تانکرداران که سالم و سلامت به مقصد اصلی برسند می باشد. که این کار توسط دستگاه Gps می باشد که دستگاه مادر در شرکت اصلی پخش فرآورده های نفتی می باشد و دستگاههای دیگر در ماشین ها یا نفتکش ها می باشد که به محض حرکت برای ماموریت این دستگاه روشن می شود.

در این صورت اگر بازرس علی البدل هرگونه انحراف و خلافی را مشاهده کرد موظف است آن را به شرکت پخش فرآورده های نفتی و به رئیس هیئات مدیره شرکت تعاونی گزارش کند تا سایر مراحل قانونی صورت پذیرد.

اعضای هیئات مدیره:

همفکری با رئیس هیئات مدیره، تشکیل جلسات در دفتر مرکزی در خصوص حمل صحیح و نظارت صحیح، کنترل و اضافه نمودن عضو، جهت خرید نفتکش، از وظایف مهم ایشان می باشد که این افراد توسط مجمع عمومی انتخاب می شوند که مدت فعالیت آنها سه سال می باشد.

پس از پایان دوره مورد نظر انتخاب مجدد آنها منوط به رای اعضاء در مجمع عمومی می باشد که اعضاء این مجمع شامل کلیه اعضاء سهامداران شرکت تعاونی می باشند.

دایره فروش:

طرفهای قرارداد پس از خرید حواله مواد سوختی از شرکت پخش فرآورده های نفتی به دفاتر سه گانه تحویل و پس از جمع آوری حواله ها و روئیت فیش کرایه، دایره فروش وظیفه تطبیق آنها با فرم فروش روزانه را داشته که پس از جمع ریالی آنها ثبت و امضاء می گردد و دایره فروش مدارک و حواله ها را به دایره حسابداری تحویل می دهد.

لازم به ذکر است که این حواله ها در سه نسخه تهیه می شود که یک نسخه توسط طرف قرارداد به شرکت پخش فرآورده های نفتی تحویل داده می شود، نسخه دیگر در دست طرف قرارداد ( نفتکش داران ) و نسخه آخر در بایگانی دفتر مرکزی موجود می باشد.

حسابداری:

کلیه فروشهای روزانه با فیش های مربوطه به واحد حسابداری ارائه می گردد پس از تفکیک حواله ها که حمل مواد آنها از 000/6 لیتری الی 000/29 لیتری می باشد. فیش های مربوطه در دفاتر معین ثبت و به حسابهای جاری اضافه و کلیه هزینه ها، بارنامه ها که در لیست کرایه موجود می باشد، توسط حسابداری کنترل گردیده و دستور پرداخت آن به مدیر عامل ابلاغ می گردد.

که این مبلغ از حساب مربوطه کسر تا مانده واقعی بانک در دفتر معین مشخص گردد تا مغایرتی در مانده بانک مشهود نشود. کلیه پیش پرداختها، کلیه علی الحساب های کرایه، کلیه اجاره محل ها توسط حسابداری هر ماهه اعلام و توسط مدیر عامل طی یک فقره چک پرداخت می شود.

پس از ثبت موارد فوق در دفاتر حسابداری ، روزانه به روئیت مدیر عامل رسیده و پس از تایید وی در دفتر روزنامه عمومی ثبت و انتقال آن به دفتر کل صورت می گیرد.

همچنین به حسابهای تفصیلی اضافه یا کسر می گردد. در ضمن شرکت تعاونی تانکرداران کرج ترازها و صورتهای مالی خود را ماهانه تنظیم و به روئیت مدیر عامل می رساند.

نمودار سازمانی و تشکیلات:

نوع محصولات تولیدی یا خدمات:

این شرکت یک شرکت پیمانکاری ( بازرگانی ) می باشد که فعالیتش فقط فروش مواد نفتی و سوختی می باشد که این مواد شامل موارد زیر می باشد.

نفت وگازوئیل ( نفت گاز )، بنزین، نفت کوره، بنزین سوپر، حلال ویژه( سفید کننده- چسب … ) که به این موادها، چهار مواد می گویند، می باشد.

شرح مختصری از فرآیند تولید یا خدماتی:

این شرکت چون یک شرکت خدماتی بازرگانی است خرید در آن صورت نمی گیرد و فرآیند فروش آن به شرح زیر است.

فرآیند فروش مواد سوختی و نفتی سه گانه به عهده شرکت پخش فرآورده های نفتی بوده که شرکتهای طرف قرارداد با تعاونی، حواله های خود را از شرکت پخش فرآورده های نفتی خریداری کرده و وجه آن را همانجا پرداخت می کنند ( به صورت نقدی ) سپس رانندگان نفتکش ها حواله های خود را به شرکت تعاونی تحویل می دهند که پس از تایید دایره فروش و مطابقت آن با عقد قرارداد (از نظر ظرفیت نفتکش 000/6 لیتری الی 000/29 لیتری ) که باید تفکیک شود که حواله چند لیتری است و در قرارداد ( چند لیتری ذکر گردیده است. همچنین از نظر نوع مواد نیز باید تطبیق داده شود.

در صورت مغایرت نداشتن حواله خروج مواد سوختی از انبار صادر می گردد که این برگه توسط مدیر عامل ممهور به مهر شرکت گردیده و امضاء می گردد و رانندگان پس از تحویل برگه ترخیص به انباردار و سوختگیری برگه ممهور شده توسط انباردار را تحویل و با یک نسخه از حواله اصلی به دایره حسابداری مراجعه می کند که دایره حسابداری پس از بررسی لیست کرایه و کسر کارمزد که 9 % برای بخش آزاد و 5 % برای بخش دولتی می باشد و کسر سایر کسورات مابقی طی یک فقره چک به راننده پرداخت می گردد که نمودار آن را به شکل زیر است.

فصل دوم

تحلیل سیستم مورد نظر در شرکت

طراحی یک سیستم حسابداری برای شرکت های پیمانکاری:

شرح مختصری از فعالیتهای عملیاتی و شناسایی فعالیتهایی که آثار مالی دارند:

حواله های خریداری شده از شرکت پخش فرآورده های نفتی توسط طرفهای قرارداد و ارائه آن حواله ها به دفتر مرکزی صورت می گیرد و پس از تفکیک حواله ها در اختیار نفتکش داران قرار می گیرد و پس از ارائه آن به انبار شرکت نفت حواله دریافت و پس از مطابقت شماره حواله با نوع فرآورده در سیستم نرم افزاری بررسی و در صورت کامل بودن مشخصات در سیستم حواله فروشی ثبت می گردد.

و اجازه بارگیری داده می شود و این حواله در سه نسخه تهیه می شود که توسط انباردار از سیستم رایانه به دارنده نفتکش تحویل داده می شود و راننده نفتکش برابر نشانی حواله به محل تحویل و ساعت و تاریخ و مهر شرکت تحویل گیرنده بر روی حواله حک می گردد که این نشان دهنده سالم رسیدن بار می باشد. حواله مربوطه توسط راننده به دفتر مرکزی ارجاع و پس از کسر کارمزد و سایر کسورات کرایه راننده در همان روز طی یک فقره چک پرداخت می گردد.

طراحی سر فصل های حسابداری مورد نیاز شرکت:

شرکت تعاونی تانکرداران یک شرکت خدماتی بازرگانی می باشد و از سر فصل هایی چون دارایی ها ( جاری و ثابت ) بدهی ها (جاری و بلند مدت) سرمایه، هزینه ها، درآمد، فروش و غیره… که ما در اینجا به توضیح برخی از آنها می پردازیم.

دارایی های جاری: سر فصل هایی از دارایی جاری که در این شرکت از آن استفاده می کنیم شامل موارد زیر می باشد.

بانک: واریزی وجوه نقد کلیه مشتریان طرف قرارداد، پرداخت کرایه ها و سایر پرداخت ها توسط حساب بانک گردش دارد.

تنخواه گردان: شرکت به جای حساب صندوق از حساب تنخواه گردان استفاده می کند. این حساب جهت کارهای روزانه شرکت که پس از اتمام ساعات اداری می باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

بدهکاران موقت: مبالغی که به صورت علی الحساب کرایه در اختیار راننده نفتکش که عضو شرکت تعاونی می باشد ( قسمتی از کرایه حمل پرداخت می شود ) قرار می گیرد که پس از اتمام کار با ارائه بارنامه در علی الحساب کرایه مبالغ پرداختی از حساب وی کسر و باقی طی یک فقره چک به راننده پرداخت می گردد.

حساب تنخواه گردان:

پس از اینکه مانده موجودی نزد تنخواه گردان به حداقل و یا اتمام می رسد، تنخواه گردان کتباً تقاضای وجوهی معادل حداکثر 000/000/10 ریال را می نماید که این رقم برابر مقررات شرکت تعاونی تانکرداران است. ( این مبلغ توسط رئیس هیات مدیره تعیین می شود). حسابداری پس از کنترل کردن اینکه مبلغ تنخواه قبلی کلاً هزینه منظور شده باشد در خواست وی را با یک نامه ای به مدیر عامل ابلاغ می کند که در صورت تایید وی چکی به همان مبلغ درخواستی در وجه ایشان صادر می گردد.

سپس حسابداری موظف است عملیات فوق را در دفاتر رسمی شرکت به ثبت برساند.

اسناد دریافتی: برخی از شرکت های معتبر که خرید آنها از شرکت چشمگیر است، مبالغ را طی یک چک به عنوان کرایه به دفتر مرکزی ارائه می کنند که ما آنها را در دفاتر اسناد دریافتی شرکت ثبت می کنیم. ( فروش نسیه طبق اسناد)

دارایی ثابت:

دارایی های ثابتی که در شرکت مورد استفاده قرار می گیرد شامل موارد زیر می باشند:

اثاثه: اثاثه خریداری شده شرکت به سال های بعد موکول می گردند در پایان هر دوره مبلغ 20 % هزینه استهلاک کسر و به دوره بعد انتقال می یابد. این نرخ توسط وزارت اقتصاد و دارایی کشور تعیین می شود و پس از 5 سال که عمر مفید اثاثه به اتمام می رسد( این مدت زمان به صورت قانونی تعیین می شود) در ستون بستانکار به عنوان ذخیره نگهداری می شود.

ساختمان: نرخ استهلاک ساختمان در پایان هر دوره 20% می باشد. ساختمان در این شرکت فقط ساختمان دفتر مرکزی می باشد.

وسایل نقلیه: وسایل نقلیه سنگین شرکت مثل تریلر می باشد که با نرخ 25 % نزولی محاسبه می شود.

بدهی های جاری:

بستانکاران قراردادی: افراد طرف قرارداد این شرکت در صورت اضافه پرداخت در ستون بدهی ها ( بستانکار) در سر فصل بستانکاران قراردادی ثبت و نگهداری می شود تا در نوبت بعدی با حمل مواد سوختی با آنها تسویه حساب گردد.

بستانکاران موقت:

شامل مالیات، حق بیمه تامین اجتماعی که برابر لیست حقوق در پایان هر ماه در سر فصل جداگانه ای نگهداری و در ماه بعد طی یک فقره چک به سازمان مربوطه پرداخت و تسویه می گردد.

سرمایه:

سرمایه شرکت شامل سود سهام که در مجمع عمومی تصویب می شود و سود خالص برابر با تصمیمات اتخاذ شده در مجمع عمومی به سود سهام اضافه و از سود سهام به سرمایه انتقال می یابد.

هزینه ها:

هزینه های عملیاتی: شامل هزینه های حقوق کارکنان.

هزینه های اداری: شامل هزینه های ملزومات، آب و برق و تلفن و گاز، هزینه های پذیرایی و تشریفات، هزینه تبلیغات، کمک های بلاعوض.

هزینه های تعمیر و نگهداری: شامل هزینه های تعمیر نفتکش ها، تعمیر ساختمان، نرم افزار، سخت افزار.

هزینه های دیگر شامل: پاداش، عیدی که برابر قانون وزارت کار و امور اجتماعی و تصمیمات مجمع عمومی شامل 4 % اداره تعاون ، 5 % ذخیره قانونی شرکت، 4 % اندوخته احتیاطی می باشد.

حسابداری دفتر کل:

حسابداری در شرکت تعاونی تانکرداران کرج از روش دفتر کل دوبل ایتالیایی که در ایران متداول است استفاده می کند. این روش در کلیه شرکتها، موسسات و سایر کاربرد دارد.

در این تعاونی پس از سند حسابداری برابر روش روزانه ثبت و پس از تنظیم و موازنه آن به امضاء مدیر عامل شرکت در آمده و پس از بررسی و تایید در دفتر روزنامه ثبت و از دفتر روزنامه هر حساب به صفحه مربوط به خود در دفتر کل انتقال می یابد.

تراز چهار ستونی ( تراز آزمایشی) :

تراز آزمایشی ابتدا به صورت چهار ستونی از دفتر کل استخراج و پس از موازنه آن در پایان هر ماه با دفتر روزنامه کنترل و در صورت داشتن اشتباه، حساب یک ماهه کنترل را می کنیم و تیک می زنیم و در صورت نیاز به اصلاح، اصلاحات لازم را انجام می دهیم در غیر این صورت، زمانی که حسابهای دفتر روزنامه با تراز آزمایشی مطابقت داشته باشد، مورد تایید مدیر عامل شرکت قرار می گیرد و حساب یک ماهه بسته می شود.

اصلاح حساب ها:

اصلاح در حسابها زمانی صورت می گیرد که تراز آزمایش طبق مانده دفتر کل به موازنه نرسد در این صورت است که پس از کنترل حسابها و روئیت ثبت مورد نظر تغییرات لازم را انجام می دهیم. و پس از اصلاح حساب مجددا برای آن حساب ثبت زده می شود و پس از تایید برگه سند رسمی توسط مدیر عامل ثبت در دفتر روزنامه و کل نیز صورت می گیرد همچنین تغییرات حاصله بر معین حساب نیز اثر می گذارد و رفع نواقص می گردد.

تراز آزمایش اصلاح شده:

پس از تراز آزمایش و اصلاحات انجام شده، تراز چهار ستونی اصلاحی که شامل گردش عملیات بدهکار و گردش عملیات بستانکار را تهیه می کنیم که در صورت مغایرت نداشتن و موازنه با جمع پایان یک ماه در دفتر روزنامه، ترازنامه از روی این اقلام تهیه می شود.

ترازنامه برابری حسابهای سمت بدهکار ( دارایی جاری – ثابت و نامشهود ) و سمت بستانکار ( بدهی جاری – بلند مدت و سرمایه ) را نشان می دهد و از جمع نهایی ترازنامه صورت حساب سود و زیان تهیه می گردد که در پایان سود ویژه شرکت مشخص و پس از کسر کسورات قانونی سود ویژه خالص در مجمع عمومی مطرح و پس از تایید به حساب سود سهامداران به نسبت سهام آنها تقسیم می گردد.

طراحی نحوه نگهداری حساب موجودی ها و مواد مصالح کارگاه و ارزیابی آنها در پایان سال:

انبار در شرکت تعاونی حمل و نقل به مجموعه ی انبارهای پخش مواد نفتی گفته می شود که کلیه حواله های خریداری شده مواد سوختی به انبار حواله می شود و ذخیره می گردد. این شرکت می تواند از اول هر ماه تا پایان هر ماه از انبار ذخیره قانونی خود را خارج و به طرف صاحب قرارداد انتقال نماید در غیر این صورت برگشتی محسوب می شود و می بایست مجددا به شرکت نفت برگشت داده می شود و حواله جدید صادر گردد.

طراحی فرم های مورد نیاز حسابداری و انبار در دفتر مرکزی و کارگاههای شرکت:

فرم حواله های خریداری شده شرکت پخش فرآورده های نفتی که توسط مشتریان خریداری شده است و حواله های تخلیه به شرکت های طرف قراردادها از طریق شرکت تعاونی صورت می گیرد که دو نوع حواله ضمیمه گزارش می شود.

حواله خرید: در دو نسخه تهیه می شود که یک نسخه آن در دست مشتری و یک نسخه در دست شرکت تعاونی باقی می ماند. حواله تحویل در 5 نسخه تهیه می شود که نسخه اصلی آن در شرکت تعاونی تانکرداران موجود می باشد. یک نسخه برای راننده، یک نسخه برای شرکت طرف قرارداد و دو نسخه برای شرکت پخش فرآورده های نفتی تهیه می شود ( که یک نسخه در دست حسابدار و یک نسخه در قسمت بایگانی ) باقی می ماند.

تعیین نحوه شناسایی در آمد پایان سال:

پس از جمع آوری کلیه کارمزدها به صورت روزانه و محاسبه آن در پایان هر ماه و انتقال آن به پایان سال و از سوی دیگر جمع آوری قانونی و از طرف دیگر موازنه این دو حساب در صورت سود و زیان نمایش داده می شود که در پایان هر سال تا سال 1385 سود در این شرکت مشهود بوده است که پس از کسر کسورات قانونی و کسورات عمومی سود خالص برابر قانون به سهامداران واگذار می شود.

شرح مختصری از صورت وضعیت پیمانکاری و نحوه ثبت حسابداری آنها از دید پیمانکاری:

پیمانکاری عملیاتی آن بدین صورت است که کلیه نفتکش های این شرکت زیر نظر انبار مرکزی شرکت پخش فرآورده های نفتی قرارداد با برنامه ریزی از پیش تعیین شده شرکت نفت و با هماهنگی مقامات ذی ربط هر وقت ضرورت یابد به صورت شبانه روزی حمل بار از انبارهای دولتی شرکت نفت به سراسر ایران استفاده می شود و کرایه آن برابر بارنامه شرکت مربوطه به مقامات ذی ربط ارسال می شود.

برابر تعرفه پس از کسورات مالیاتی مابقی نقدا طی یک فقره چک به حساب پیمانکاری که از حساب جاری در بانک ملی افتتاح گردیده و کتبا به شرکت نفت گزارش گردیده واریز و پرینت ماهانه آن از طریق نرم افزار شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی جمهوری اسلامی ایران به این تعاونی ابلاغ می گردد و این شرکت برابر روشی که قبلا توضیح داده شده 5 % کارمزد کسر و باقی طی یک فقره چک به رانندگان نفتکشها پرداخت می کند.

شناسایی انواع مختلف مالیات و بیمه پیمانکاری با توجه به نوع قرارداد:

مالیات پیمانکاری برابر قانون برای شرکتهایی به ثبت رسیده که در چهارچوب خرید و فروش فعالیت می نمایند. 25 % اخذ و به حساب خزانه داری کل که این شرکت هر ساله با دریافت اظهار نامه مالیاتی اقدام به تکمیل و برابر سود و زیان به پرداخت مالیات متعلقه اقدام می نماید.

در خصوص پیمانکاری تانکرها با توجه به اینکه کلیه نفتکش ها زیر مجموعه شرکت نفت اقدام به فعالیت خدماتی خود می کنند 5% توسط شرکت نفت از کارکرد ناخالص کسر و به حساب دارایی مربوطه واریز می گردد.

بیمه:

کلیه نفتکش داران بیمه خودیاری هستند و برابر قانون کار هر ماه حق بیمه خود را به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز و از مزایای بیمه خویش فرما استفاده می کنند ( 30 % را خودشان پرداخت می کنند) ولی در خصوص کارمندان تمام وقت این شرکت که به استخدام در آمدند که برابر قانون وزارت کار و امور اجتماعی حقوق دریافت می نمایند.

7 % حق بیمه سهم کارگر از لیست حقوق آنها کسر و کارفرما موظف است 23 % باقی مانده که شامل 3 ، بیمه بیکاری و 20% حق بیمه کارفرما است جمعا 30 % به حساب سازمان تامین اجتماعی پرداخت و از خدمات تامین اجتماعی بهره مند شوند.

نحوه تسویه حساب با کارفرما و مدارک مورد نیاز در این ارتباط:

در این شرکت دو نوع قرارداد وجود دارد:

یک نوع قرارداد که با شرکتهای مختلف بسته می شود که این قراردادها سالانه می باشد و شرکت های طرف قرارداد پس از پایان سال در سال مالی بعد می توانند قرارداد دوباره با شرکت تنظیم کنند.

نوع دیگر قرارداد، قرارداد پرسنل می باشد. کارکنان در این شرکت رسمی می باشند و لزومی برای تنظیم قرارداد هر ساله نمی باشد. در صورتی که شرکت به دلیل تعدیل نیرو اقدام به اخراج کارکنان کنند طبق رای دادگاه کارفرما موظف است کلیه حق سنوات، عیدی، پاداش و سایر مطالبات وی را با او تسویه کرده و پرسنل می توانند تا 2 سال طبق پرداخت 3% بیمه بیکاری از حقوق برخوردار باشند و دولت موظف است بعد از دو سال وی را در جای دیگر استخدام کند.

مبنای حقوقی و استخدام در شرکت تعاونی:

کلیه حقوق و مزایا و سایر برابر دستورالعمل صادره از وزارت کار و امور اجتماعی تعیین و ضریب مصوب به اجرا در می آید و نحوه عیدی و پاداش پایان سال برابر دستورالعمل وزارت کار و امور اجتماعی پرداخت می گردد که مربوط به کارمندانی است که مشمول بیمه سازمان تامین اجتماعی می شوند و بقیه کارکنان از طریق خدمات قراردادی بنا به تشخیص و مصلحت سازمان ( مدیریت) صورت می گیرد.

پایه حقوق کارکنان:

پایه حقوق کارمندان اولیه که مشمول بیمه تامین اجتماعی می باشند از طریق قانون وزارت کار و امور اجتماعی تعیین و اجرا می گردد و سایر سطوح که بازنشسته و مشمول بیمه نمی باشند بنا به مصلحت شرکت و قرارداد منعقده پرداخت می گردد.

استخدام کارکنان:

فرم استخدام در دو نسخه برابر فرم پیوستی تنظیم و به مورد اجرا در می آید که یک نسخه آن در نزد مدیریت یعنی در بایگانی شرکت و در پرونده کارمند موجود می باشد و نسخه دوم نزد فرد استخدام شده باقی می ماند که تا پایان سال مالی به مدت یک سال اعتبار دارد و در صورت نیاز مجدد سازمان برای سال مالی بعد قرارداد جدید بسته می شود .

و هر ساله کلیه مطالبات مالی تسویه می گردد. که شامل حق سنوات، خدمت یک ساله، مرخصی های انجام نشده و بن کارگری به صورت نقدی در پایان سال پرداخت می گردد و برگه تسویه مکتوب به مدیریت اعلام و در پرونده کارمند بایگانی ثبت می گردد.

تعیین نرخ کرایه:

نرخ کرایه بر مبنای جدول قیمت گذاری از طرف شرکت نفت تعیین و برابر همان نرخ طی همان سال تعاونی منظور می نماید. به طور مثال کرایه یک نفتکش 000/19 لیتری از اول فروردین تا 25 فروردین ماه سال 1386 کلیه حواله های خود را جمع آوری و در پایان 25 روز به حسابداری تحویل و برابر نرخ تعیین شده که از مشتری گرفته شده در این حواله ها منظور می نماییم. و پس از محاسبات زیر مبلغ خالص کرایه به او پرداخت می شود. ( فرض می شود یک راننده 20 حواله در طی یک ماه حمل و نقل کرده است)

20 = تعداد حواله های جابجا شده 000/19= لیتر بار حمل شده

35 = نرخ هر لیتر کرایه منطقه هشتگرد 9% = کارمزد بخش آزاد

000/300/13= 35 × 000/19 × 20

000/197/1 = % 9 × 000/300/13

مبلغ پرداختی به راننده 000/103/12 = 000/197/1 – 000/300/ 13

هر منطقه نرخ کرایه اش متفاوت است به طور مثال:

کرایه حمل هر لیتر مواد سوختی به مناطق حومه کرج لیتری 30 ریال می باشد.

کرایه حمل هر لیتر مواد سوختی به مناطق حومه هشتگرد لیتری 35 ریال می باشد.

کرایه حمل هر لیتر مواد سوختی به مناطق حومه نساء لیتری 55 ریال می باشد.

البته لازم به توضیح است که نرخ فروش هر لیتر مواد سوختی با نرخ کرایه ها کاملا متفاوت است بدین صورت که:

قیمت هر لیتر نفت و گازوئیل ( نفت گاز) 5/16 ریال می باشد.

قیمت هر لیتر بنزین 800 ریال می باشد.

نرخ هر لیتر نفت کوره 9/9 ریال می باشد.

نرخ هر لیتر بنزین سوپر 1100 ریال می باشد.

نرخ هر لیتر حلال ویژه 2300 ریال می باشد.

یک نوع از حلال نیز به قیمت هر لیتر 195 ریال به فروش می رسد.

این نرخ ها، نرخ های دولتی است که به شرکت نفت می رسد و کلیه شرکتها از آن تبعیت می کنند.

مالیات بر درآمد شرکت:

شرکت تعاونی تانکرداران کرج در پایان سال مالی از طریق صورت حساب سود و زیان که از عملکرد تراز چهار ستونی استخراج می گردد. سود خالص خود را شناسایی می کند که این سود به صورت زیر محاسبه می شود:

خالص هزینه ها – در آمد خالص = سود ناویژه

5 % ذخیره قانونی – 4% حق تعاون – سود ناویژه = سود خالص

25 % × سود خالص = میزان مالیات بر درآمد

این 25 % از طریق سازمان امور مالیاتی کشور تعیین می شود.

اگر شرکت مشمول جریمه شود که در این صورت دیرکرد ترازنامه و صورتهای مالی به اداره دارایی می باشد. در این صورت طبق ماده 199 و 197 قانون مالیاتهای مستقیم مشمول 2 % و 1% جریمه دیرکرد از مالیات می باشد.

منظور از ارزش افزوده Value Added چیست ؟

ارزش افزوده یعنی ارزش جدید ایجاد شده در شرکت در نتیجه یک فرایند یا یک مرحله تولید برای اطلاع از چگونگی محاسبه ارزش افزوده لازم است ابتدا مفهوم محصولات واسطه ای را بخاطر آوریم محصولات واسطه ای به محصولاتی گفته می شود که در جریان یک فرایند تولید در واقع مصرف می شوند یا تغییر شکل داده می شوند. به طور کلی محصولات واسطه ای آنهایی هستند که قابل استفاده نهایی نمی باشند آنها باید با یکدیگر ترکیب یا تلفیق یا ادغام شوند و یا به محصول دیگری تبدیل گردند به عنوان مثال هیچ یک از قطعاتی مانند:

تایر اتومبیل ، شاسی اتومبیل ، صندلی اتومبیل ، موتور و غیره به تنهایی قابل استفاده نهایی نیستند ولی در فعالیت تولید اتومبیل این قطعات از تولید کنندگان خریداری می شود و هزینه های واسطه ای فعالیت اتومبیل بکار برده می شوند . پس ارزش افزوده در چنین فعالیتی که باید یک ارزش ایجاد شده جدید باشد عبارت خواهد بود با :

حاصل جمع هزینه های واسطه ای – ارزش تولید = ارزش افزوده

برای اینکه در کل شرکت مسئله دوباره شماری یا حسابداری مضاعف پیش نیاید لازم است ما برای هر فعالیت اقدام به محاسبه ارزش افزوده کنیم و سپس ارزش افزوده هارا با یکدیگر جمع کنیم تا رقم تولید ناخالص داخلی از راه ارزش افزوده یا تولید بدست آید به مثال ساده و فرضی زیر توجه کنید .

فرض کنید در یک شرکت تنها محصول نهایی پوشاک تولید می شود و برای تولید این محصول نهایی نیاز به فعالیت دیگری است که در شرکت وجود ندارد همچنین فرض کنید اولین فعالیت تولیدی این شرکت برداشت پنبه خام می باشد و پنبه به صورت خودرو و بدون نیاز به هیچ هزینه واسطه ای تولید می گردد فعالیت های تولیدی این شرکت فرضی را در جدول زیر بررسی کنیدو ارزش افزوده هر فعالیت را محاسبه کنید و در نهایت تولید ناخالص داخلی این شرکت را بدست آورید.

شرح فعالیت های تولیدی ارزش تولید
( ریال ) هزینه های واسطه ای ارزش افزوده

برداشت پنبه خام ( وش ) 000/10 0 000/10

تهیه پنبه پاک شده ( پنبه پاک کنی ) 000/25 000/10 000/15

ریسندگی ( تولید نخ ) 000/45 000/25 000/20

پارچه بافی ( تولید پارچه ) 000/80 000/45 000/35

تولید پوشاک 000/110 000/80 000/30

حاصل جمع هزینه های ارزش افزوده = ارزش کل محصولات نهایی

000/110 = 000/30 + 000/35 +000/20 + 000/15 +000/10 = ارزش کل محصولات نهایی

مطالب مهمی که از این مثال فرضی نتیجه می شود اینست که ارزش محصولات نهایی که در مثال ما تنها پوشاک می باشد برابر با حاصل جمع ارزش افزوده فعالیت های مختلف می باشد.

فصل سوم

نظرات و پیشنهادات

به نظر ما:

در یک شرکت یا سازمان باید فضایی به وجود بیاید که افراد بتوانند نوآورانه فکر کنند و ارائه نظر نمایند و این مستلزم فراهم آوردن شرایط و محیطی است که خلاقیت و نوآوری را تشویق کند و این کار بر عهده مدیر شرکت می باشد.

1) فضای خلاق:

بدین معنی است که مدیریت شرکت باید همیشه آماده شنیدن ایده های جدید از هر کس باشد یعنی مدیر باید به نظر افراد توجه کرده و هر کدام از آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و در صورت مناسب بودن، آن را در شرکت بکار ببرد.

2) اختصاص زمان لازم برای ارائه افکار خلاق:

موضوعات انحرافی محیط کار، اغلب مدیران و کارکنان را از خلاق بودن باز می دارد برای جلوگیری از این امر لازم است که شرکتها هر روز مدت زمانی را برای اندیشیدن و خلاقیت افراد اختصاص دهند تا بتوانند بهترین نظرات را برای بهبود کارآیی ارائه دهند.

ایجاد واحد مخصوص خلاقیت:

در بسیاری از شرکتهای پیشرفته مسئله ابتکار عمل و خلاقت بر واحدهای دیگر واگذار می شود که به آنها دوایر خلاق گویند این دوایر راههای جدیدی را برای بهبود کارآیی ارائه می کنند و سایر دوایر باید آنها را بکار بگیرند. وجود این نوع واحدها نیز در شرکتها بسیار مفید و موثر می باشد.

پیوست ها و ضمائم


  • posten posten

منبع علمی — -فایل جزوه -508)

posten posten | دوشنبه, ۱۰ مهر ۱۳۹۶، ۰۸:۱۳ ب.ظ


در یک تحقیق برای پاسخ دادن به سئوال‌های تحقیق و یا آزمون فرضیه‌ها ، تشخیص متغیرها امری ضروری است. در این تحقیق دو نوع متغیر در نظر گرفته شده است. 1-7-1- متغیر مستقل : یک ویژگی و خصوصیت است که بعد از انتخاب توسط محقق درآن دخالت یا دستکاری می شود و مقادیری را می‌پذیرد […]


  • posten posten

جدید — -فایل جزوه -509)

posten posten | دوشنبه, ۱۰ مهر ۱۳۹۶، ۰۸:۱۳ ب.ظ


به دنبال طرح مباحث فوق٬ همانطور که میدانیم٬ خواب امری طبیعی و فطریست و این وجه در وجود هر انسانی نهفته بوده و گریزی از آن نیست و این وضعیت به صورت ناخواسته بر شخص غالب می‌شود.در چنین حالتی ممکن است٬ فرد در حین خواب، با حرکت یا غلت زدن، جنایتی را مرتکب گردد. در […]


  • posten posten

جدید — -فایل جزوه -510)

posten posten | دوشنبه, ۱۰ مهر ۱۳۹۶، ۰۸:۱۲ ب.ظ


1-4-2 فرضیه های فرعی :1-4-2-1 آموزش مولفه های هوش هیجانی موجب کاهش استرس حوزه کودک مادران کودکان بامعلولیت جسمی – حرکتی می شود .1-4-2-2 آموزش مولفه های هوش هیجانی موجب کاهش استرس حوزه والدینی مادران کودکان بامعلولیت جسمی – حرکتی می شود .1-4-2-3 آموزش مولفه های هوش هیجانی موجب کاهش استرس حوزه زندگی مادران کودکان […]


  • posten posten

متن : — -فایل جزوه -511)

posten posten | دوشنبه, ۱۰ مهر ۱۳۹۶، ۰۸:۱۲ ب.ظ


تحلیل حساسیت گام چهارم روش ابتکاری53آزمون تجربی54مدل قطعی56مدل با محدودیت احتمالی61فصل پنجم: نتیجهگیری و پیشنهادها66نتیجهگیری67پیشنهادها برای کارهای آتی67فهرست منابع68مراجع فارسی69مراجع لاتین69چکیده انگلیسی74فهرست شکلهاعنوان صفحهشکل 3- SEQ شکل_3- \* ARABIC 1. دستهبندی کلی مسایل برنامهریزی تسهیلات17شکل 3- SEQ شکل_3- \* ARABIC 2. دستهبندی نوین مسایل مکانیابی .20شکل 4-1. تابع تقاضا35شکل 4-2. وضعیت تسهیلات تخصیص داده شده […]


  • posten posten

رایگان — -فایل جزوه -512)

posten posten | دوشنبه, ۱۰ مهر ۱۳۹۶، ۰۸:۱۱ ب.ظ


2-4-1. مدل ارشمیدسی19۲-۴-۲. مدل الفبایی ۲12-4-3. مدل مینیمم-ماکسیمم۲4فصل سوم: آشنایی با مدلهای برنامه‌ریزی‌آرمانی فازی۱-۳. مقدمه۲73-2. تفاوت برنامه‌ریزی آرمانی با برنامه‌ریزی آرمانی فازی293-۳. تعاریف29۴-۳. مدلهای برنامه ریزی آرمانی فازی۳3۱-۴-۳. مدل ناراسیمهان۳3۲-۴-۳. مدل هنن38۳-۴-۳. مدل یانگ41۴-۴-۳. مدل تیواری42۱-۴-۴-۳. مدل جمعی ساده43۲-۴-۴-۳. مدل جمعی وزن‌دار44۳-۴-۴-۳. اولویت بندی در مدل جمعی45 ۵-۴-۳. مدل چن و تسایی48۱-۵-۴-۳. مدل چن و […]


  • posten posten

جدید — -فایل جزوه -513)

posten posten | دوشنبه, ۱۰ مهر ۱۳۹۶، ۰۸:۱۰ ب.ظ


بنابراین تماس طولانی مدت با یک عامل استرس زا، بسته به شدت و دوره می تواند باعث کاهش رشد، کاهش مقاومت به بیماری و کاهش موفقیت در تولید مثل و شنا گردد (Barton, 1997).1-5-نوکلئوتید: نوکلئوتید ها شامل ترکیبات بیوشیمیایی هستند که در بسیاری از فرآیند های فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی نقش دارند. این فرآیند ها شامل […]


  • posten posten

دانشگاهی : — -فایل جزوه -514)

posten posten | دوشنبه, ۱۰ مهر ۱۳۹۶، ۰۸:۱۰ ب.ظ


جریان کارگاهی (Fm): در بسیاری از محیطهای تولیدی یا مونتاژ، کارها دارای چندین عملیات میباشند که معمولاً باید بر روی چندین ماشین مختلف پردازش شود. اگر مسیر همه کارها یکسان باشد، یعنی همه کارها ماشینهای یکسانی را در ترتیب یکسانی بازدید کنند چنین محیطی به عنوان محیط جریان کارگاهی در نظر گرفته میشود. در واقع […]


  • posten posten