خرید و فروش ارز

اگر هدفتان از خرید طلا، داشتن سرمایه است، بهتر است سکه طلا بخرید

خرید و فروش ارز

اگر هدفتان از خرید طلا، داشتن سرمایه است، بهتر است سکه طلا بخرید

تاثیر طرح جابربن حیان، در گسترش خلاقیت دانش آموزان

posten posten | سه شنبه, ۱۳ شهریور ۱۳۹۷، ۱۰:۴۲ ب.ظ

بهره مندی از خلاقیت و ابتکار در دانش آموزان از مهمترین ارکان یک جامعه است. خلاقیت و ابتکار دانش آموزان نقطه عطف اختراعات، اکتشافات و پیشرفت آنان در جامعه می‌باشد. نمونه طرح جابر در مدارس نقش مهمی در شکوفایی خلاقیت دانش آموزان دارد. در همان ابتدای کار طرح جابر بهترین گزینه برای شروع خلاقیت شاگردان است. در چنین طرحی قدرت تفکر و مهارت دانش آموزان تقویت می‌شود و می‌توانند برای ایده هایی که در ذهن دارند ، به خلق ایده‌های نو بپردازند. با بهره گیری از یک طرح جابر خوب دانش آموزان می‌توانند خلاقیت های خود را در مدرسه و جامعه نشان دهند.

اهداف طرح جابربن حیان در مدارس

1. محتوی بخشیدن به دروس تئوری  
2. توضیح و درک هر چه بیشتر درس و تفهیم به دانش آموزان
3. طرح جابربن حیان نقش کمک درسی را ایفا می کند و یاری می رساند که دانش آموزان مفاهیم درس را فرا گیرند.
4. پیشرفت و پیشبرد مهارت های عملی دانش آموزان در گرو طرح جابر است

امروزه به بشریت ثابت شده است که خلاقیت و ایده پردازی در نهاد همه انسانها وجود دارد. بنابراین می‌توان خلاقیت را با کاربرد اصول معین ایجاد و طرز تفکرهای موثر را به وجود آورد. طرح جابر در مدارس به عنوان راهکار عملی، در تحقق و شکوفایی خلاقیت نقش بسزایی دارند.

روش های پرورش خلاقیت از طریق طرح جابربن حیان

ایجاد ارتباط دوستانه آموزگار با دانش آموزان

 چگونگی ارتباط معلم با دانش آموزان کلاس از مهم‌ترین عوامل موثر در ارتقای تفکر خلاق در بچه‌ها می‌باشد. معلم می‌تواند به دانش آموزان انگیزه ببخشد و آنها را به بهره مندی از خلاقیت های ذهنی شان ترغیب نماید.

جو عاطفی و صمیمیت در کلاس

صمیمیت باعث می‌شود دانش آموزان قادر باشند نسبت به محرک‌های  عقلانی ارائه شده از طرف معلم و همسالان واکنشی مطلوب نشان دهند. و بتوانند در رابطه با نمونه طرح جابربن حیان به مشاهده، آزمایش و جست و جوی محیط و اشیای اطراف خود بپردازند. در چنین فضای دوستانه‌ای، بچه‌های کنجکاو با ذهنی آزاد در طرح جابر مشارکت می‌کنند. 

تشویق دانش آموز به طرح ایده‌های جدید طرح جابربن حیان

در این زمینه باید زمینه‌های خلاقیت هر دانش آموز را شناسایی کرد و بستر نمو خلاقیت را فراهم ساخت. ایده‌های جدید طرح جابر، زمینه رشد خلاقیت دانش آموزان را آماده می‌کند. می‌توان با انجام یک نمونه طرح جابر از بچه‌ها خواست تا هر فکری که به ذهنشان می‌رسد را بیان کنند.  

طرح مسائل مربوط به طرح جابر به صورت سوال و معما

حفظ کردن طوطی وار مطالب درسی تأثیری در رشد خلاقیت دانش آموزان ندارد؛ در واقع مطالب درسی را باید به صورت سوال و معماگونه برای دانش آموزان مطرح نمود. معلم باید به جای بیان مطالب درسی تئوری، دانش آموزان را به طرح مسائل ترغیب کند.

 ایجاد زمینه تفکر در انجام طرح جابر

معلم باید زمینه تفکر بچه‌ها را در طرح جابر فراهم سازد؛ به گونه‌ای که هر دانش آموزی تفکرات خویش را اظهار کند.  نهایتاً، طرح جابربن حیان به صورت توانمند با مهار مشکلات و موانع رشد خلاقیت در دانش آموزان جهت تحقق خلاقیت در بین دانش آموزان عمل می نماید. نکته قابل توجه اینکه دانش آموزان در فرایند انجام طرح ممکن است مشکلاتی داشته باشند؛ که در این رابطه در خصوص برطرف نمودن مشکلات دانش آموزان، بانک فایل پژوهشی معلمان اقدام به طراحی صد ها نمونه برای دانلود طرح جابربن حیان در دوره ابتدایی نموده است. دانش آموزان و معلمان گرامی با مراجعه به سایت www.moallemblog.com که مربوط به بانک فایل پژوهشی معلمان است ،می توانند از این صد ها نمونه طرح جابر استفاده نمایند.          

  • posten posten